Aktualitet

Njihuni me vrasësin shqiptar që u arrestua në Itali, tronditi Tiranën në vitin 2000

Shkruar nga Liberale
Njihuni me vrasësin shqiptar që u arrestua në Itali, tronditi

Besnik Lamçja është shqiptari i arrestuar sot në Itali. Ai ishte në kërkim për një dënim me 25 vite burg për vrasje në Shqipëri. Sot u arrestua në Palermo. Por çfarë vrasje bëri ai?

Në datën 27 qershor 2000, në vendin e quajtur “Magazinat e tregtisë” në rrugën “Siri Kodra”, Besnik Lamçja në bashkëpunim me shtetasin E. Ç., ka vrarë me armë zjarri shtetasin G. U.

Besnik Lamçja është dënuar me 25 vjet burgim, nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Vrasja me paramendim, kryer në bashkëpunim” dhe “Vjedhja me armë”.

Por ai arriti që të arratisej duke i shpëtuar drejtësisë për shumë vite. Tashmë pritet ekstradimi në Shqipëri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH