Letërsi

LIBRI I DITËS: "Shtëpia e shtrembër", historia e sipërmarrësit grek që u gjet i vdekur në vilën luksoze në Londër

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Shtëpia e shtrembër", historia e

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Autori: Agatha Christie

Titulli: Shtëpia e shtrembër

Përkthyesi: Edon Qesari

Shtëpia botuese: Dituria

Roman: Mister&Thriller

Numri i faqeve: 232

Çmimi: 800 Lekë

Mbi librin: 

Fabula e veprës është e thjeshtë. Një sipërmarrës shumë i suksesshëm, Aristidh Leonidhes, grek nga lindja, por i vendosur në Angli qysh në rini, gjendet i vdekur në vilën e tij luksoze jo fort larg Londrës.

Pavarësisht prej moshës së thyer, çdokush, që nga familjarët e deri te policia, dyshojnë se vdekja nuk ka qenë natyrore. Dikush e ka helmuar dhe fajtori duket se është pjesëtar i rrethit familjar.

Ndërkaq që policia përçapet në kërkim të autorit të krimit, një diplomat i ri, i dashuruar me mbesën e të ndjerit, përfshihet shumë në dritëhijet e hetimit, si dhe në marrëdhëniet e ndërlikuara mes trashëgimtarëve të viktimës.

Në gjithë këtë tufan të përqendruar brenda katër mureve, Agatha Christie tërheq mjeshtërisht vëmendjen e lexuesit, duke e përfshirë në skutat më të errëta psikologjike të mendjes së personazheve.

Në të njëjtën kohë, autorja analizon të fshehtat dhe paqartësitë e marrëdhënieve familjare, kur mes tyre kanë mësyrë elemente jo pak çoroditëse si grykësia materiale, shthurja e moralit zakonor, ambicia shoqërore dhe deri nevoja për arrati nga presionet e jetës borgjeze.

Pak nga jeta e autores: 

Agatha Christie ishte një shkrimtare angleze e njohur për 66 romanet e saj detektive dhe 14 koleksionet e tregimeve të shkurtra, veçanërisht ato që rrotullohen rreth detektivëve imagjinar Hercule Marple Poirot dhe Missple Poirot.

Ajo shkroi gjithashtu dramën më të gjatë në botë, misterin e vrasjes "The Mousecrap",  e cila është luajtur në West End që nga viti 1952. Një shkrimtare gjatë " Epokës së Artë të Fiction Detective ", Christie është quajtur "Mbretëresha e krimit". Ajo gjithashtu shkroi gjashtë romane me pseudonimin Mary Westmacott.

Në vitin 1971, ajo u bë një Dame (DBE) nga Mbretëresha Elizabeth II për kontributin e saj në letërsi. Guinness World Records e rendit Christie si shkrimtaren më të shitur të të gjitha kohërave, romanet e saj kanë shitur më shumë se dy miliardë kopje.

Christie lindi më 15 shtator 1890 në një familje të pasur të klasës së mesme të lartë në Torquay , Devon dhe kryesisht u shkollua në shtëpi dhe vdiq më 12 Janara 1976.

Ajo ishte fillimisht një shkrimtare e pasuksesshme me gjashtë refuzime të njëpasnjëshme, por kjo ndryshoi në vitin 1920 kur u botua Çështja Misterioze në Styles , me detektivin Hercule Poirot. 

Burri i saj i parë ishte Archibald Christie, ata u martuan në vitin 1914 dhe patën një fëmijë përpara se të divorcoheshin në vitin 1928. Pas prishjes së martesës dhe vdekjes së nënës së saj në vitin 1926, ajo u bë titujt kryesorë ndërkombëtarë duke u zhdukur për njëmbëdhjetë ditë. 

Gjatë të dy Luftërave Botërore, ajo shërbeu në ambulancat e spitaleve, duke marrë një njohuri të plotë të helmeve që u shfaqën në shumë prej romaneve, tregimeve të shkurtra dhe dramave të saj. Pas martesës së saj me arkeologun Max Mallowan në vitin 1930, ajo kalonte disa muaj çdo vit në gërmime në Lindjen e Mesme dhe përdori njohuritë e saj të dorës së parë për këtë profesion në letërsinë e saj.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH