Letërsi

LIBRI I DITËS: 'Kodi i Da Vinçit', një nga romanet më të shitur të të gjitha kohërave

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: 'Kodi i Da Vinçit', një nga romanet

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: Kodi i Da Vinçit

Autori: Dan Brown

Përktheu: Amik Kasoruho

Shtëpia botuese: Dudaj

Botuar: 2006

Numri i faqeve: 568

Çmimi: 1200 Lekë

 

Mbi librin:

Gjatë kohës që është me shërbim në Paris, simbolistit të diplomuar në Harvard, Robert Langdon, i bëjnë një telefonatë urgjente në orët e vona të natës. Brenda në muze kanë vrarë restauruesin e moshuar të Luvrit. Pranë trupit të tij është gjetur një kod i habitshëm.

Duke rrëmuar midis atyre gjëegjëzave të çuditshme, Langdoni dhe një deshifruese franceze e talentuar kodesh, Sophie Neveu, shtangen kur zbulojnë gjurmën e çelësave zbërthyes që fshihen në veprat e Da Vinçit , çelësa që duken qartazi për këdo e që megjithatë piktori ka ditur t'i fshehë në mënyrë gjeniale.

Pak nga jeta e autorit:

Dan Brown është autori i shumë romaneve më të shitur, duke përfshirë Kodin e Da Vinçit, i cili është bërë një nga romanet më të shitur të të gjitha kohërave, si dhe subjekt i debatit intelektual midis lexuesve dhe studiuesve. Romanet e Brown janë botuar në 56 gjuhë në mbarë botën me mbi 200 milionë kopje në shtyp.

Në vitin 2005, Brown u emërua një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë nga revista TIME, redaktorët e së cilës e vlerësuan atë për “mbajtjen në këmbë të industrisë botuese; interesi i ripërtërirë për Leonardo da Vinçin dhe historinë e hershme të krishterë; turizëm i lartë në Paris dhe Romë; një anëtarësim në rritje në shoqëritë sekrete; zemërimi i kardinalëve në Romë; tetë libra që mohojnë pretendimet e romanit dhe shtatë udhëzues për të lexuar bashkë me të; një vërshim trillerësh historikë; dhe një ekskluzivitet i madh i filmave.”

Djali i një mësuesi matematike dhe një organisti kishtar, Brown u rrit në një kampus të shkollës përgatitore ku zhvilloi një magjepsje me ndërveprimin paradoksal midis shkencës dhe fesë. Këto tema përfundimisht formuan sfondin për librat e tij.

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH