Letërsi

LIBRI I DITËS: "Jetë të humbura" nga Dëfrim Çeka, historia e djalit jetim që gjatë rrugës takon formulat e zgjidhjes për çdo problem

Shkruar nga Liberale

LIBRI I DITËS: "Jetë të humbura" nga Dëfrim

RUBRIKA DITORE E LIBRIT E PËRZGJEDHUR NGA LIBERALE.AL

Titulli: "Jetë të humbura"

Kategoria: Tregime dhe novela

Autori: Dëfrim Çeka

Botues: Vision Printing

Viti: 2023

Faqe: 176

Çmimi: 800 lekë

Libri "Jetë të humbura" ka në qendër të tij një histori të thjeshtë. Personazhi që rrëfen, Vali, është një djalë jetim të cilit bota i ka treguar anën e saj më të errët që në vogëli.

Gjithçka do te ndryshoje, kur ai njihet rastësisht me një plak të vjetër, i cili duket sikur ka formulën e zgjidhjes për çdo problem. Ndërsa Vali njihet me formulat e plakut të vjetër, zemra e tij fillon te njohe vetëm një zgjidhje, Avin.

Nga këtu nis rrugëtimin e pakthyeshëm e gjithë novela. Ku gjatë saj, do të zbulohet se njëri nga personazhet e ka humbur jetën, dikush do ta humbasë gjatë veprës dhe dikush tjetër frymon, por nuk "jeton".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH