Arte

PIKTURA E DITËS: "Kryqëzimi i Shën Pjetrit nga Caravaggio", piktori i madh italian vret Tommasonin në Romë (29 maj 1601)

Shkruar nga Liberale

PIKTURA E DITËS: "Kryqëzimi i Shën Pjetrit nga

Piktura e realizuar nga Caravaggio

Në 29 Maj, (1601) për këtë datë, ne kremtojmë përvjetorin jo të një dënimi, por të vetë krimit: një vrasje kapitale në kryeqytetin e botës që ndryshoi artin përgjithmonë.

NNDB e përmbledh Caravaggio-n si një "piktor me temperament", por një bashkëbisedues më pak bujar mund të preferojë një përshkrues si "jeta e ulët".


Kryqëzimi i Shën Pjetrit nga Caravaggio, pikturuar në 1601 për Santa Maria del Popolo të Romës.
Sado shpirtra që fitoi për Kishën puna e tij e rreptë e furçave, çmimi i nderuar i Caravaggio-s përgënjeshtroi zbavitjet dukshëm profane të krijuesit: lojërat e fatit, pijet alkoolike, grindjet dhe kurvërimet. Ai kishte nevojë për ndërhyrjen e klientëve të vendosur mirë për të penguar ndjekjen penale në disa raste.

29 maj 1606, antiheroi ynë "temperamental" ndeshet me një të poshtër të pasur nga dora e Ranuccio Tomassoni dhe një problem që do të tejkalonte çdo tërheqje politike që artisti mund të mblidhte.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH