Arte

HISTORIA PAS ARTIT/ Piktori i jep jetë qytetit të peshkimit me ngjyra

Shkruar nga Liberale

HISTORIA PAS ARTIT/ Piktori i jep jetë qytetit të peshkimit me ngjyra

Një artist i ka dhënë "një pamje të re skenave të njohura" duke transformuar fotografitë e vjetra bardh e zi të një qyteti të peshkimit në piktura plot ngjyra.
Një koleksion që përmban 21 piktura nga artisti i King's Lynn, Alan Castleton, do të formojë një ekspozitë të re të quajtur "Nostalgjia, King's Lynn përmes kohës".

Kuratori i muzeut Lindsey Bavin tha se koleksioni ishte "përtej shquar" duke pasur parasysh se Castleton u diagnostikua me një gjendje të rrallë neurologjike që e la atë mezi në gjendje të mbante një penel.
"Alan është me të vërtetë një frymëzim," tha ajo.

"Edhe kur gjërat dukeshin më të zymta, ai thjesht vazhdoi me një fokus të veçantë, një vendosmëri të fortë për të përfunduar këto vepra."

Castleton lindi në një familje të mirënjohur peshkatarësh në North End dhe iu kthye pikturës dhe ilustrimit kur u transferua në Essex.

HISTORIA PAS ARTIT/ Piktori i jep jetë qytetit të peshkimit me ngjyra

Muzeu, i cili u hap zyrtarisht në vitin 1993, feston komunitetin e peshkimit në North End, i cili tha se dha një kontribut të rëndësishëm në jetën ekonomike dhe sociale të King's Lynn për rreth 900 vjet.
Castleton i ofroi muzeut të paktën 20 piktura të reja përpara se të kishte idenë se ato mund ta bazonin temën në punën e tij.

Megjithatë, pasi u pajtuan për temën, ai u diagnostikua me Bulbar Myasthenia, gjë që e la të paaftë për të mbajtur një penel për periudha të gjata kohore.

“Papritmas brenda një jave, mezi mund të shihja, pastaj të gëlltisja, pastaj të flisja, apo edhe të mbaja një furçë bojë për më shumë se gjysmë ore në të njëjtën kohë”, tha ai.

"Nga dy piktura në muaj, një pikturë më mori gati gjashtë javë për të përfunduar, projekti im i fundit i madh ishte i dënuar të përfundonte në dështim para se të fillonte."

 

 

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH