Kryesore

Leteratura vjen këtë të hënë me titullin: Kush jemi ne shqiptarët

               Publikuar në : 10:28 - 21/06/21 liberale

Suplementi “Leteratura” i dedikohet letërsisë shqipe, ku nëpërmjet rubrikave të ndryshme vijnë shkrimtarë, rrëfime, kritika, dhe çdo e re rreth autorëve shqiptarë.

Kjo e hënë letrare hapet me titullin “Një libër për secilin prej nesh. Një projekt për të njohur më mirë veten…”, nga Xhevahir Lleshi.

“Ne jemi nga europianët më të lashtë, jemi shkëputur me dhunë prej saj, jemi rikthyer në Europë, kemi humbur diçka në shekuj nga europianizmi ynë, pastaj e kemi rigjeneruar siç rigjenerohet një plagë.”

Leteratura vijon me rubrikën “Recensë” nga Minella Aleksi me titull ““Kohë për rrëfim”, një akt që bën jehonë me dhe për të tjerët”.

“Fuqia e jashtëzakonshme e talentit, vëzhgimit dhe depërtimit, i dhanë Kadaresë një shkallë të gjykimit, që fjalës dhe kulturës shqiptare i është dashur një shekull pasues për t’a arritur.”

Në rubrikën e përjavshme “Rock- rrëmujë”Loer Kume sjell shkrimin “Vlera e jetës”.

“Brenda pak më shumë se një viti, dy femra, mike, njerëz të afërt për mua, humbën betejën dhe jetën. Eni dhe Lona, të dyja në moshë shumë të re. Të dyja personalitete shkëlqyese, të forta, plot shpirt, humor dhe dashuri për jetën.”

Në mbyllje të kësaj rubrike letrare, vjen një tjetër recensë me titull “Kur e rastësia tejkalon kufijtë e të zakonshmes”, nga Fatmir Minguli.

(Përsiatje mbi librin me poezi “Të rastësishme”, të autorit Pano Ceka, botime 2M, 2021)

Për më tepër lexoni Gazetën Liberale, print ose online!

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back