Ndërkombëtare

Kosova hap baret dhe restorantet, rinis mësimi në klasa

               Publikuar në : 12:11 - 19/04/21 liberale

Kosova lehtëson masat kundër koronavirusit, më pak se dy javë pas vendosjes së tyre, me qëllim frenimin e infektimeve.

Më vendim të qeverisë, që nis të zbatohet nga kjo e hënë, kufizimi i lëvizjeve do të nisë nga ora 22 e 30 e mbrëmjes dhe insiticionet arsimore publike e private të gjitha niveleve do të zhvillojnë mësimin me prani fizike.

Do të rihapin gjithashtu edhe baret, restorantet dhe qendrat tregtare, por duke respektuar masat anticovid. Sa i përket ardhjeve nga jashtë, do të vijojë të jetë në fuqi masa që detyron udhëtarët nga shtetet me rrezikshmeri të lartë të paraqesin testin për koronavirusin.

Qeveria e Kosovës pati marrë vendim për atë që është konsideruar mbyllje e pjesshme nga data 7 deri më 18 të këtij muaji. Masat kishin për qëllim luftimin e pandemisë, pas rritjes së numrit të të infektuarve nga muaji mars.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit kundër koronavirusit më 29 mars, pas sigurimit të 24,000 dozave të vaksinës AstraZeneca, përmes programit COVAX i OBSH. Vendi ka thënë se do të pranojë edhe 76,800 doza tjera të vaksinës së AstraZeneca në periudhën prill-qershor, ashtu sikurse mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back