Globi

Kosova do të shkatërrojë 133 mijë vaksina AstraZeneca

Shkruar nga Liberale
Kosova do të shkatërrojë 133 mijë vaksina AstraZeneca

Qeveria e Kosovës ka vendosur të shkatërrojë 133,000 vaksina AstraZeneca kundër COVID-19 për shkak të datës së skadencës të përdorimit të tyre. Vaksinat që do të shkatërrohen ishin pjesë e një donacioni nga Norvegjia dhe kishin datën 31 gusht si datë skadimi.

Reuters raporton se vendimi për shkatërrimin e vaksinave shkaktoi kritika në Kosovë dhe disa njerëz kërkuan dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë në faqen e Ministrisë së Shëndetësisë në Facebook.

Pamundësia për të marrë vaksina, vështirësitë teknike gjatë përpjekjes për të bërë një takim në internet dhe propaganda për dëmet nga vaksinat e kishin vënë Kosovën ndër vendet me normat më të ulëta të vaksinimit në Evropë me 15.7%.

Në shtatë ditët e kaluara 157 njerëz vdiqën në Kosovë nga infeksioni koronavirus dhe më shumë se 12,0000 raste të reja u regjistruan në mesin e 1.8 milionë popullsisë së vendit.

Rastet e reja ishin për shkak të grumbullimeve, dasmave dhe heqja e plotë e kufizimeve. Duke filluar nga kjo javë, janë vendosur kufizime të reja, përfshirë një shtetrrethim nga ora 10:00. deri në 5:00 të mëngjesit.

Mijëra kosovarë që jetojnë jashtë vendit, kryesisht në Gjermani dhe Zvicër, të cilët kanë kaluar pushimet në Kosovë gjatë verës kanë raportuar raste pozitive kur janë kthyer në vendet e Evropës Perëndimore.

Ministri i Shëndetësisë i Kosovës, Arben Vitia tha se shumë njerëz refuzuan të marrin vaksinën AstraZeneca pas “dezinformatave” se vaksinat tashmë kanë skaduar, gjë që i bëri njerëzit të qëndrojnë larg.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH