Aktualitet

“Kam uri, më ka vdekur mami”, fjalët e para të fëmijëve që jetuan të vetëm 40 ditë në pyll, amaneti që iu la nëna

Shkruar nga Liberale
“Kam uri, më ka vdekur mami”, fjalët e para të
Televizioni publik i Kolumbisë transmetoi të dielën video të momentit kur njerëzit indigjenë gjetën katër fëmijë të cilët po endeshin vetëm në xhungël për dyzet ditë, pas rrëzimit të aeroplanit të vogël me të cilin po udhëtonin. Në pamjet prekëse, të realizuara me celular, shihen fëmijët, të gëzuar, me më të voglin – një vjeç – në krahët e një prej shpëtimtarëve. Të katërt janë tmerrësisht të dobësuar. Njerëzit që i shpëtuan, anëtarë të një garde aborigjene, këndojnë dhe tymosin, bima e duhanit është e shenjtë për vendasit, duke falënderuar shpirtrat për favorin e tyre Të ftuar në xhirimet e RTVC, televizioni publik, grupi i banorëve autoktonë që gjetën fëmijët kanë rrëfyer atë që ndodhi në momentet e para të shpëtimit. “Vajza e madhe, Leslie, me më të voglin në krahë, vrapoi drejt meje. Ai më tha ‘jam e uritur’”, tha Nikolas Ordonies Gomes, një anëtar i grupit. “Një nga dy djemtë ishte shtrirë. Ai u ngrit dhe më tha: 'Më ka vdekur mami'”, vazhdoi ai. “I kemi thënë që jemi miq, na kanë dërguar, na ka dërguar babai me dajën, de ishim pjesë e familjes”, shtoi zoti Ordonies Gomes. Fjalët e fundit të nënës për katër vëllezërit e motrat para se të vdisnin në xhungël: Gjeni babanë tuaj Katër fëmijët që u shpëtuan pas një qëndrimi 40-ditor në xhunglën e Kolumbisë vazhdojnë shërimin e tyre në spitalin ushtarak në Bogota. “Ata flasin pak”, sipas të afërmve të tyre, por zbuluan se nëna e tyre mbijetoi për katër ditë pas rrëzimit të avionit dhe përfundimisht humbi jetën nga plagët e marra. "Ajo më tha se nëna e saj jetoi për katër ditë," u tha gazetarëve babai i tyre, Manuel Miller Ranoke Morales. "Para se të vdiste, nëna e tyre u tha atyre: "Shkoni gjeni babanë tuaj". Në mëngjesin e 1 majit, avioni i Avianline Charters u ngrit nga një zonë e xhunglës e njohur si Araraquara me destinacion San Jose del Guaviare, një nga qytetet më të mëdha në Amazonën kolumbiane. Disa minuta pas ngritjes, piloti raportoi probleme me motorin dhe më pas avioni u zhduk nga radari. Ushtarët gjetën rrënojat më 15 maj, në jug të banesës së Kaketës. Avioni u fiksua vertikalisht në tokë. Piloti u gjet i vdekur në kabinë. Por ushtarët nuk thanë se ku i gjetën dy të rriturit e tjerë të vdekur, nënën e fëmijëve dhe një shef vendas. Sipas informacioneve të publikuara në shtyp, fëmijët morën avionin me nënën e tyre për t'i shpëtuar kërcënimeve të degës së FARC që refuzon marrëveshjen historike të paqes të nënshkruar në vitin 2016 me organizatën rebele. “Kjo është një mrekulli. Faleminderit Zotit që i mbajti gjallë fëmijët. Si popull autokton, ne i kemi treguar botës se çfarë jemi të aftë. Ne gjetëm avionin, gjetëm fëmijët”, tha Ranoke Morales. Babai i fëmijëve ka protestuar për publikimin e fotove të fëmijëve të tij nga dhoma e spitalit.“Nuk jam aspak dakord me këtë. Të bëjnë foto të fëmijëve të mi, t'i postojnë në rrjetet sociale, është e padrejtë”. Ai shpjegoi se mori pjesë në kërkime për 40 ditë në xhungël, pa “asnjë ndihmë materiale” dhe u sëmur. "Ne i kërkojmë presidentit (Gustavos Petros) të kompensojë ata që morën pjesë në hetime." Ata kanë kërcënuar familjen dhe për këtë kanë vendosur të largohen me avion Babai i katër fëmijëve iu referua edhe kërcënimeve që bënë që familja të arratisej me avion. "Unë jam i kërcënuar nga Fronti i Carolina Ramírez," tha ai, disidentët e FARC pa shpjeguar arsyet e kërcënimeve. “E di që këta njerëz të paskrupull mund të fillojnë sërish presionin dhe nuk do ta lejoj kurrë. Më thanë se do të vijnë të më gjejnë në Bogota (...) Ajo që duan është interesi financiar dhe kur nuk je me ta, je armik”. I gjithë rajoni i Amazonës në Kolumbinë jugore është një bastion historik i FARC. Operacioni i ushtrisë për kërkimin e fëmijëve ishte një garë me kohën. Qëllimi i ushtrisë ishte gjetja e katër fëmijëve para se të binin në duart e kësaj organizate të armatosur, me të cilën qeveria sapo kishte thyer një armëpushim të brishtë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH