Aktualitet

Henry Kissinger i kërkon Ukrainës që t'i dorëzojë territoret Rusisë

Shkruar nga Liberale
Henry Kissinger i kërkon Ukrainës që t'i dorëzojë

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry A. Kissinger, tha të hënën se Ukraina duhet t'ia dorëzojë territoret Rusisë, për të përshpejtuar përfundimin e pushtimit.

Duke folur në një konferencë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, Kissinger u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit, që të mos kërkojnë një humbje të turpshme për Rusinë në Ukrainë, duke paralajmëruar se kjo mund të përkeqësojë stabilitetin afatgjatë të Evropës.

Pasi tha se vendet perëndimore duhet të kujtojnë rëndësinë e Rusisë për Evropën dhe të mos përfshihen "në humorin e momentit", Kissinger gjithashtu shtyu Perëndimin të detyronte Ukrainën të pranonte negociatat me një "status quo ante", që do të thotë shteti i mëparshëm.

“Negociatat duhet të fillojnë në dy muajt e ardhshëm përpara se të krijojë trazira dhe tensione që nuk do të kapërcehen lehtë. Idealisht, vija ndarëse duhet të jetë një kthim në status quo ante”, tha Kissinger, sipas Daily Telegraph. “Ndjekja e luftës përtej asaj pike nuk do të kishte të bënte me lirinë e Ukrainës, por një luftë të re kundër vetë Rusisë”.

"Status quo ante" i përmendur nga Kissinger, i cili ishte sekretar i shtetit i Presidentëve Richard M. Nixon dhe Gerald Ford, i referohet rivendosjes së një situate në të cilën Rusia kontrollonte zyrtarisht Krimenë dhe kontrollonte joformalisht dy rajonet më lindore të Ukrainës, Luhansk dhe Donetsk.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka theksuar se një pjesë e kushteve të tij për të hyrë në bisedimet e paqes me Rusinë do të përfshinte një rivendosje të kufijve para pushtimit.

Komentet e Kissinger vijnë ndërsa liderët botërorë thonë se lufta e Rusisë në Ukrainë ka vënë në pikëpyetje "të gjithë rendin ndërkombëtar". Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen u tha udhëheqësve globalë në Davos se lufta nuk është vetëm "një çështje e mbijetesës së Ukrainës" ose "një çështje e sigurisë evropiane", por gjithashtu "një detyrë për të gjithë komunitetin global".

Ajo u ankua për "tërbimin shkatërrues" të presidentit rus Vladimir Putin, por tha se Rusia një ditë mund të rimarrë vendin e saj në Evropë, nëse gjen rrugën e saj drejt demokracisë, sundimit të ligjit dhe respektimit të rendit të bazuar në rregulla ndërkombëtare... sepse Rusia është fqinji ynë. ”

Pjesa më e madhe e Ukrainës pajtohet me Zelenskyn që të mos heqë dorë nga toka në këmbim të paqes. Një sondazh i kryer nga Instituti Ndërkombëtar i Sociologjisë në Kiev, këtë muaj, zbuloi se 82 për qind e ukrainasve nuk janë të përgatitur të heqin dorë nga asnjë nga territoret e Ukrainës, edhe nëse kjo do të thotë se lufta do të zvarritet. Vetëm 10 për qind besojnë se ia vlen të heqësh dorë nga tokat e tyre, për t'i dhënë fund pushtimit, ndërsa 8 për qind ishin të pavendosur./Përshtatur nga Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH