Aktualitet

Harta që tregon shtetet që e njohin pavarësinë e Kosovës

Shkruar nga Liberale
Harta që tregon shtetet që e njohin pavarësinë e

Kosova sot shënon 15-vjetorin e Pavarësisë, që u shpall më 17 shkurt të vitit 2008. Mbi 100 shtete, e kanë njohur Kosovën si të pavarur prej atëherë.

Njohja e fundit, sipas të dhënave në faqen zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme, ka ardhur nga Izraeli më 1 shkurt të vitit 2021.

Ndërkohë, “Al Jazeera” ka publikuar një hartë që tregon shtetet që e kanë njohur, dhe ato që ende s’e njohin Kosovën si të pavarur.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH