Kryesore

Gazeta Liberale hapet me: Metodologjia e BE shpresë apo premtim bosh

               Publikuar në : 08:42 - 11/02/20 liberale

Këshilli Europian i BE pritet të rishqyrtojë në mars vendimin për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, vende të cilat i refuzoi në tetor pas vetos së Francës. Në ambientet politike dhe mediatike ka një optimizëm të pandeshur më parë, aq sa edhe përfaqësues të opozitës, njohës të raporteve Shqipëri-BE janë të mendimit se negociatat do të hapen.

Në të vërtetë shpresa këtë herë është më realiste, jo për shkak të ndonjë ndryshimi për mirë në qeverisje, por për shkak të metodologjisë së re të zgjerimit të Bashkimi Europian, një dokument që edhe ky pritet të diskutohet në mars.

Nëse vullneti i presidentit Francës këtë herë është pozitiv duhet që teknikisht Këshilli Europian ta miratojë reformën para marsit ose në një rast të dytë para majit kur do të mbahet edhe samiti i Zagrebit.

Këto dhe shumë të tjera do t’i lexoni sot në Gazetën Liberale në print./Gazeta Liberale

Tags: , , , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back