Aktualitet

Gati 100 vjet më parë gjeniu italian, Guglielmo Marconi, parashikoi diçka që ne tani e përdorim çdo ditë

Shkruar nga Liberale
Gati 100 vjet më parë gjeniu italian, Guglielmo Marconi, parashikoi

Më 25 prill 2024 Guglielmo Marconi do të kishte mbushur 150 vjeç. E pamundur, edhe për një gjeni si ai, të jetë në gjendje të krijojë një eliksir për të jetuar kaq gjatë. Të paktën me teknologjitë e disponueshme në atë kohë. Megjithatë, rezultatet e kërkimit të tij mbijetojnë edhe sot, madje edhe në smartfonin, nga i cili pothuajse të gjithë po e lexoni këtë artikull. Vajza e tij, Elettra, gjithashtu kujton këtë: “Komunikimi pa tela ka ndryshuar jetën e njerëzve”.

Me Nobel për fizikë në 1909, Marconi ishte njeriu që bëri që radioja të funksiononte. Vajza Maria Elettra lindi në vitin 1930 nga martesa e tij e dytë me Maria Cristina Bezzi-Scali. Për një kohë të gjatë ata jetuan në "Elettra", anija laboratorike nga e cila Marconi punoi në eksperimentet e tij.

Si e imagjinonte Marconi të ardhmen

Kur lindi Elettra, radioja ishte tashmë një teknologji shumë e përhapur. Në anije kishte radio operatorë, të specializuar në funksionimin e pajisjeve të krijuara nga babai i saj. Në vitin 1931 Marconi inauguroi Radio Vatikanin, e kërkuar nga Papa Piu XI. Në ato vite, shpikësi italian jo vetëm që po përsoste radion, por po mendonte për aplikime të reja të teknologjive të tij.

“Ai po krijonte radar. Kishte ndërtuar një pajisje dhe kishte vendosur dy bova në një distancë të saktë në mënyrë që "Elettra", jahti ynë, të mund të hynte nga harku. Ai më thirri mua dhe nënën time për të vendosur çarçafë të bardhë rreth kabinës së kapitenit, në mënyrë që jahti të vazhdonte verbërisht, me ndihmën e vetme të shpikjes së tij”.

Por pasazhi që sqaron se sa shikimi i tij ishte i kthyer nga e ardhmja është një tjetër: “Në vitin 1931 ai shpiku radiotelefonin e parë për Papa Piu XI. Ishte ende një mjet i rëndë, por ai tha se do të vinte një kohë kur njerëzit, me "një kuti të vogël në xhep", mund të flisnin me të dashurën, familjen ose këdo që dëshironin"./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH