Aktualitet

Ferri në Kabul, ku edhe qentë janë të varur nga droga. Imazhet tronditëse pasqyrojnë tragjedinë e mijëra burrave

Shkruar nga Liberale

Imazhe rrëqethëse që përshkruajnë varësinë e shfrenuar nga droga, që ka goditur mijëra familje afgane pas rigjallërimit të talebanëve, janë publikuar në media.

Një det njerëzish të mbështjellë me heroinë, opium dhe meth u fotografuan të shpërndara mbi një kodër me pamje nga Kabuli, disa në tenda të improvizuara, e shumë të tjerë thjesht të shtrirë në dhe. Një lumë qensh shihen vërdallë, mes trupave të njerëzve në mbidozë.

Varësia nga droga ka qenë prej kohësh një problem në Afganistan, prodhuesi më i madh në botë i opiumit dhe heroinës dhe tani një burim kryesor i metamentit, por varfëria dhe dekadat e luftës i kanë kthyer miliona njerëz në përdorues.

Që nga rënia totale e ekonomisë së vendit pas marrjes së pushtetit nga talebanët në gusht të vitit të kaluar dhe ndërprerja e mëvonshme e financimit ndërkombëtar, familjet që dikur ishin në gjendje t'ia dilnin, tashmë nuk mund të sigurojnë as ushqim.

Si rezultat, gjithnjë e më shumë njerëz çdo ditë i drejtohen drogës për të shpëtuar nga problemet e tyre dërrmuese dhe kryeqyteti Kabul tani është i infektuar me njerëz me varësi, që jetojnë në parqe dhe kanalizime të ujërave të zeza, nën ura dhe në kodra të hapura.

Një studim i vitit 2015, vlerësoi se deri në 2.3 milionë njerëz kishin përdorur drogë atë vit, që do të thoshte rreth 5 për qind e popullsisë në atë kohë.

Tani shtatë vjet më vonë, numri nuk dihet, por besohet se është rritur në mënyrë dramatike, sipas kreut të Departamentit të Reduktimit të Kërkesës për Drogë, Dr. Zalmel, i cili si shumë afganë përdor vetëm një emër.

Talibanët, të cilët morën pushtetin gati një vit më parë, kanë nisur një fushatë agresive për të zhdukur kultivimin e lulekuqes. Në të njëjtën kohë, ata trashëguan politikën e qeverisë së rrëzuar, të mbështetur ndërkombëtarisht për grumbullimin e të varurve dhe detyrimin e tyre në kampe.

Dy netë më parë, luftëtarët talebanë sulmuan dy zona ku mblidhen të droguarit në Kabul, një në një kodër dhe një tjetër nën një urë. Në total, ata kapën rreth 1,500 njerëz, sipas zyrtarëve përgjegjës për regjistrimin e tyre.

Ata u grumbulluan në kamionë dhe makina dhe u dërguan në Spitalin Mjekësor Avicena për Trajtimin e Drogës, një ish-bazë ushtarake amerikane që në vitin 2016 u shndërrua në një qendër për trajtimin e drogës dhe më e madhja, nga një numër kampesh për trajtimin e të varurve përreth Kabulit.

Që nga marrja e pushtetit nga Talibanët, fondet ndërkombëtare në të cilat mbështetej qeveria afgane janë ndërprerë, kështu që kampi mezi ka fonde të mjaftueshme për të ushqyer pacientët e tij të burgosur.

Kur të varurit nga droga vdesin, qoftë nga mbidozat, uria apo ekspozimi ndaj papastërtive, ata e bëjnë këtë në mënyrë të pacenuar. Ndonjëherë shokët ose anëtarët e familjes do t'i varrosin me ngut, të tjerët thjesht i heqin me karrocë dhe lihen të kalbet ose hahen nga qentë./Përshtati Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1258044,1258046,1258047,1258049,1258050,1258045"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH