Sport

Euro 2024/ Italia ‘skanon’ kundërshtarët e Grupit B: Shqipëria më e lehtë se Spanja dhe Kroacia, Broja ylli i kuqezinjve

Shkruar nga Liberale
Euro 2024/ Italia ‘skanon’ kundërshtarët e Grupit B:

Nga Luca Stamerra

Le të zbulojmë së bashku pikat e forta dhe të dobëta të kombëtareve me të cilat do të përballet Italia, duke nisur nga 15 qershori i ardhshëm, në Gjermani. “Azzurrit” janë në një grup me Spanjën, Kroacinë dhe Shqipërinë. A është vërtet një grup i pamundur apo ka një pikë të dobët pas çdo rivali që Italia do të përpiqet ta shfrytëzojë? Kush janë ata të njëjtë? Cilat janë formacionet e zakonshme të kundërshtarëve tanë?

Pas shortit në Hamburg, Italia më në fund njeh kundërshtarët me të cilët do të përballet në fazën e grupeve të “Euro 2024”. Një aventurë jo e lehtë për djemtë e Spalletti-t, të cilët pas vështirësive të hasura në eliminatore, do ta përballojnë finalet e Kampionatit Evropian me skuadra si Spanja, Shqipëria dhe Kroacia. Një grup i hekurt për Italinë që luan kundër Spanjës, fituese e Ligës së Kombeve dhe favorite e madhe e turneut. Kroacia në Botërorin e fundit arriti në gjysmëfinale, pa harruar vendin e dytë në 2018. Madje. Kundërshtari i tretë është çdo gjë tjetër veçse i përballueshëm: Shqipëria ka bërë një ecuri të jashtëzakonshme gjatë kualifikueseve dhe është e kompletuar me lojtarë të Serisë A. Por Spalletti i paralajmëroi të gjithë: “Duhet t’iu kujtojmë se jemi Italia”. Por le të shohim, në detaje, kundërshtarët tanë me pikat e forta dhe të dobëta. Cila është më e vështira? Çfarë do të jenë yjet për të mos u verbuar? Cila është 11 e tyre e zakonshme?

ITALI-SHQIPËRI (15 QERSHOR)

Vështirësia: 30%

Italia e nis më 15 qershor kundër Shqipërisë.  Spanja është në datën 20!

Mund ta konsiderojmë si hallkën e dobët të grupit dhe kjo është arsyeja pse Italia duhet të fitojë patjetër ndeshjen e parë për të siguruar, të paktën, vendin e tretë në renditje. E thënë kështu, kombëtarja e drejtuar nga Sylvinho nuk duhet nënvlerësuar absolutisht duke pasur parasysh rrugëtimin e bërë gjatë kualifikueseve. Ata humbën vetëm një ndeshje, fituan grupin dhe lanë jashtë Poloninë që do të duhet të luajë në “play-off”, për të shkuar në finalet e Kampionatit Evropian. Me pak fjalë, ata treguan diçka të rëndësishme. Për më tepër, Shqipëria e njeh shumë mirë Italinë: Në Seria A luajnë lojtarë si Berisha, Hysaj, Djimsiti, Asllani, Ramadani, Bajrami, Ismajli e të tjerë.

Shqipëria, formacioni i mundshëm (4-2-3-1) : Berisha; Hysaj, Ismajili, Djimsiti, Mitaj; Asllani, Ramadani; Asani, Bajrami, Saferi; Broja. Ct. Sylvinho

Ylli i ekipit: Armando BROJA.

Ai shënoi shumë gola në kualifikueset e Botërorit, ndërsa nuk ishte aq i dobishëm në kualifikueset e Kampionatit Evropian, gjithashtu edhe për shkak të dëmtimit që e mbajti larg fushës për shumë muaj. Tani ai është rikthyer te Chelsea dhe ka një profil ndërkombëtar. Broja dëshiron të jetë ajo vlerë e shtuar që mund ta tërheqë Shqipërinë edhe në fazën e eliminimit direkt. Muajt e ardhshëm do të jenë vendimtarë me Chelsea-n, ndërkohë, do të jenë vendimtarë për të kuptuar se në çfarë kushtesh do të arrijë në Gjermani 2024.

ITALI-SPANJË (20 QERSHOR)

Vështirësia : 80%

Kombëtarja më e fortë e grupit pa asnjë dyshim, madje është një nga favoritët për të fituar kampionatin europian. Ata fituan Ligën e Kombeve vitin e kaluar, por nuk avancuan përtej raundit të 16-ve në Kupën e Botës 2022, në Katar, pasi u eliminuan nga Maroku. Nga esteti i futbollit të Luis Enrique-s kemi kaluar te Luis de la Fuente dhe në Spanjë shpresojnë që ky ndryshim trajneri të sjellë edhe pak realizëm dhe pragmatizëm brenda një ekipi plot cilësi.

Megjithatë, Italia di të mundë spanjollët, siç ndodhi në Kampionatin e fundit Evropian , me Azzurrët të aftë për të eliminuar Furies Kuqe me penallti në gjysmëfinale. Gavi nuk do të jetë aty, por Pedri sapo është kthyer . Në sulm është një i njohur i vjetër i futbollit italian: ish-lojtari i Juventusit, Álvaro Morata.

Formacioni i mundshëm

Spanja (4-3-3) : Unai Simón; Carvajal, Le Normand, Laporte, A.Grimaldo; Fabián Ruiz, Rodri Hernández, Pedri; Ferrán Torres, Morata, Dani Olmo. Ct. Luis de la Fuente

Ylli i skuadrës Pedri

Pak i brishtë fizikisht, siç e dëshmojnë edhe dëmtimet që ka pasur në dy vitet e fundit, por Pedri është një lojtar klasi. Ai shfaqet në një Spanjë që tashmë është shumë e fortë për sa i përket formulimit, posedimit të topit dhe rrjedhshmërisë së lojës. Mesfushori i lindur në Las Palmas dhe i rritur në Barcelonë shpreson të mbajë shiritin në Kampionatin Evropian për të qenë edhe më i rëndësishëm një ditë me Barcelonën. Të quhesh Iniesta i ri është sigurisht diçka sfiduese, por lojtari i lindur në vitin 2002 thjesht dëshiron të tregojë se është një kampion i madh pa pasur nevojë të krahasohet me askënd. Dhe kampionati i ardhshëm evropian do të jetë vitrinë e tij.

ITALI-KROACI (24 QERSHOR)

Vështirësia: 50%

Nuk mund të krahasohet, për arsye të dukshme, me Kroacinë që ishte afër fitimit të Kupës së Botës 2018 në Rusi. Por kini kujdes të mos e nënvlerësoni skuadrën me fanellën me kuadrate ... Edhe në Botërorin 2022 ata duhej të bënin vetëm një paraqitje, duke marrë parasysh lamtumirat e lojtarëve si Mandzukic dhe Rakitic , dhe në vend të kësaj ata arritën në gjysmëfinale, duke humbur vetëm kundër Argjentinës që më pas e ngriti trofeun. Për të kujtuar rrugëtimin e tyre, ata eliminuan Belgjikën në fazën e grupeve dhe më pas Brazilin përsëri në çerekfinale . Nuk është më e njëjta Kroaci, por mesfusha ka ende lojtarë si Brozovic , Modric dhe Kovacic . Një mes i shkëlqyer nëse janë fizikisht të aftë. Në mbrojtje është njëfarë Gvardiol , mbrojtësi më i paguar në histori dhe më pas është gjuajtësi i penalltisë Livakoviç . Ish-lojtarët e Interit, Livaja dhe Perisic janë në sulm, por në fakt mungon një sulmues. Italia mund ta luajë me qetësi, por nuk duhet të nënvlerësojë Vatrenin .

Formacioni i mundshëm

Kroacia (4-3-3) : Livakoviç; Juranoviç, Sutalo, Gvardiol, Sosa; Modric, Brozovic, Kovacic; Kramaric, Livaja, Perisic. Ct. Zlatko Dalic

Ylli i skuadrës Luka Modric

Me kontratën e tij me Real Madridin që skadon në qershor. Kjo mund të jetë performanca e fundit e Modric në karrierë. I ditëlindjes '85, kuptohet, do të japë gjithçka në këtë kampionat evropian, duke dashur ta çojë sa më larg Kroacinë. I përkufizuar vazhdimisht si mesfushori më i fortë në botë, Modric ka qenë gjithmonë sinonim i elegancës dhe cilësisë. Edhe nëse sulmi kroat është paksa i dobët, pasimet e Modriç janë gjithmonë shumë joshëse për të mos i hedhur në rrjetë. Të njëjtën gjë do të përpiqet të bëjë edhe në Gjermani.

Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH