Globi

Dy lëkundje tërmeti në pak sekonda: nxënësit dalin nga shkolla, alarmohen prindërit. Kryebashkiaku: Rrini të qetë

Shkruar nga Liberale
Dy lëkundje tërmeti në pak sekonda: nxënësit dalin nga

Dy tërmete u ndjenë fuqishëm në zonën perëndimore të Napolit dhe në komunat Pozzuoli dhe Bacoli: njëri me magnitudë 3, tjetri 2.5, disa sekonda larg njëri-tjetrit në një thellësi prej një kilometër. Cekëtia ka bërë që të ndjehen lëkundjet.

Epiqendra në Campi Flegrei në zonën Solfatara. Mbrojtja Civile bën me dije se që nga kontrollet e para nuk është raportuar asnjë dëm. Disa banorë në lagjen Bagnoli , në periferi perëndimore të Napolit, ndjenë dridhjet e shtretërve të tyre.

Më 12 shtator, një goditje me magnitudë 2.3 u ndje në orën 4.28 të mëngjesit, ndërsa një ngjarje që shqetësoi veçanërisht popullsinë u regjistrua më 7 shtator me një tufë sizmike me magnitudë më të madhe se 3.

Mësuesit i nxorën nxënësit nga shkolla e mesme Giacinto Diano, në via Solfatara, në Pozzuoli, siç e kërkon protokolli dhe i mbajtën në oborr. Fëmijët e çerdhes dhe shkollës fillore San Giuseppe, gjithashtu në Via Solfatara, u nxorën jashtë për pak kohë, ku tërmeti u ndje fuqishëm dhe shkaktoi shqetësim në të gjithë Pozzuoli dhe gjithashtu në zonat e afërta të Napolit. Më pas, shumë prindër shkuan në shkollë për të marrë fëmijët e tyre.

“Të gjithë e ndjemë tërmetin e orës 11:02 me magnitudë 3.0. I ftoj të gjithë të qetësohen, veçanërisht në lidhje me shkollat”. Kështu deklaroi kryebashkiaku i Pozzuoli Luigi Manzoni, pas tërmetit që detyroi shkollat ​​të nxirrnin nxënësit e tyre në oborr. “Një sekuencë ngjarjesh sizmike është duke u zhvilluar - shpjegon kryebashkiaku - me një magnitudë shumë të ulët: drejtorët e shkollave, operatorët dhe mësuesit janë të përgatitur për të menaxhuar situatën, prandaj u kërkoj prindërve të qëndrojnë të qetë sepse fëmijët dhe adoleshentët janë të sigurt. Ne do t'ju përditësojmë sapo Observatori të na japë informacion të ri." /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH