Aktualitet

Deputetja ekuadoriane denoncon kërcënimet me vdekje nga mafia shqiptare: Duan që të ndaloj hetimet

Shkruar nga Liberale

Deputetja ekuadoriane, Viviana Veloz (UNES), kryetare e komisionit për çështjen e quajtur "Encuentro", denoncoi se ajo dhe këshilltari i saj morën kërcënime me vdekje gjatë fundjavës nga mafia shqiptare.

Sipas asambleistes, qëllimi i kanosjes ishte për të parandaluar ecurinë e hetimeve për korrupsion të dyshuar në qeveri, si dhe parandalimi i raportimit të policisë për lidhjet e dyshuara mes trafikut të drogës dhe mafies shqiptare.

Këtë situatë Veloz e bëri të ditur mëngjesin e së hënës, 20 shkurt, gjatë një seance virtuale të komisionit, ku ishin të ftuar edhe agjenti fiskal Rubén Balda, polici José Luis Erazo dhe gjenerali Giovanni Ponce, koordinator administrativo-financiar i Policisë Kombëtare. Asnjë nga të tre nuk u paraqit.

Deputetja tregoi një fotografi në celularin e saj dhe tha se të dielën kanë lënë një shënim në automjetin e këshilltarit të saj, Christian González, me flamurin shqiptare dhe një fjalën dhe mesazhin "i vdekur".

Shënimi u vendos kur automjeti ishte parkuar jashtë Universitetit Qendror të Ekuadorit, në qendrën veriore të Quitos.

Veloz raportoi se ajo mori edhe mesazhe frikësuese në llogarinë e tij në Instagram. “Kërcënime me vdekje dhe se ata do të bëjnë një tentativë për jetën e prindërve të mi dhe të familjes sime nëse nuk ndaloj hetimin e çështjes 'Encuentro' dhe hetimin e raportit të madh. Madje, brenda atij mesazhi më kanë dërguar edhe udhëzime se duhet, sipas tyre, ta ndjek një ditë e një kohë të tillë”, ka treguar ajo.

Ajo e konsideroi qeverinë përgjegjëse për atë që mund t'i ndodhte asaj, familjes së saj, ekipit të saj të punës dhe njerëzve të afërt me të. Ajo ka deklaruar më tej se do të zyrtarizojë denoncimin në Prokurori.

“Nëse pushteti politik nuk është bashkuar me mafian, atëherë pse po fillojnë të na kërcënojnë me vdekje?”, pyeti ai.

Përveç kësaj, Veloz tha se të premten në mëngjes një ligjvënës nga komisioni – emri i të cilit ai nuk e zbuloi – e paralajmëroi atë që të ndalonte ngatërresat me mafian, se do t’i dërgonin një mesazh.

“Sigurisht që (ligjvënësi) ka qenë lajmëtari i mafies, sepse menjëherë dje (e diel) në makinën e këshilltarit tim kishte disa karta me këto logo”, tha asambleistja e UNES-it dhe tregoi se do të dorëzojë në Prokurori emrin e parlamentari që bëri komentin./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH