Aktualitet

Bylykbashi zbardh takimin e Këshillit Politik: Ja çfarë ramë dakord

Shkruar nga Liberale
Bylykbashi zbardh takimin e Këshillit Politik: Ja çfarë

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike, në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi ka zbardhur për mediat detaje nga takimi i sotëm për Zeformën Zgjedhore. Bylykbashi tha se janë diskutuar dy çështje të rëndësishme: identifikimi biometrik të votuesve në zgjedhje si dhe financimi i partive politike.

“Diskutuam dy çështje të rëndësishme, identifikimi biometrik që është çështja kryesore e nënshkruar në Këshillin Politik si dhe financimin e partive politike. Sot diskutojmë për të gjetur garancitë dhe ajo që do të sjellë në draftin përfundimtar është identifikimi biometrik, që do të jetë në të gjitha qendrat e votimit. Kutitë e votimit do të jenë të mbrojtura. Çështja e dytë është financimi i partive politike. Sot ramë dakord për paketën e financimit të partive politike në fushatën zgjedhore. Ne kërkojmë që të gjejmë zgjidhje për fushatën. Në këtë kod kemi rënë dakord që të ketë reduktim të financimit privat dhe reduktim të shpenzimeve, ku 3-fshi do të jete vetëm 3-fishi i financimit publik. Sot partitë kanë të drejtë të shpenzojnë 10-fishin e parave që marrin nga privati. Nesër Këshilli Politik mblidhet sërish për çështje që janë të hapura",- tha Bylykbashi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH