Ndërkombëtare

Burgosja e kritikut të Putin, BE vendos sanksione ndaj Rusisë

               Publikuar në : 19:45 - 22/02/21 liberale

Ministrat e jashtëm nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë ranë dakord për të vendosur sanksione kundër Rusisë, pas veprimeve ndaj kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

“DW” raporton se përgjegjësit do të përballen me ngrirjen e pasurive dhe ndalime për hyje në Bashkimin Evropian.

Vendimi erdhi pasi Franca, Gjermania, Polonia i kanë kërkuar bllokut të ndërmarrë hapa kundër Kremlinit.

I ngarkuari i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell do të hartojë një listë të të prekurve, që janë përgjegjës për burgosjen dhe dënimin e Navalnyt. Deri më tani, diplomatët nuk kanë treguar emra të veçantë.

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back