Bota

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 14 Qershor përreth botës

Shkruar nga Liberale

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 14 Qershor

Më 14 qershor 1940, trupat gjermane hynë në Paris gjatë Luftës së Dytë Botërore; të njëjtën ditë, nazistët filluan të transportonin të burgosur në kampin e përqendrimit të Aushvicit (OWSH’-vitz) në Poloninë e pushtuar nga gjermanët.

Në këtë datë:
Në 1775, u krijua Ushtria Kontinentale, pararendëse e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara.

Në 1777, Kongresi i Dytë Kontinental miratoi dizajnin e flamurit origjinal amerikan.

Në 1846, një grup kolonësh amerikanë në Sonoma shpallën Republikën e Kalifornisë.

Në vitin 1911, linja oqeanike britanike RMS Olympic u nis në udhëtimin e saj të parë për në Nju Jork, duke mbërritur një javë më vonë. (Kapiteni i anijes ishte Edward John Smith, i cili vazhdoi të komandonte RMS Titanic fatkeq vitin e ardhshëm.)

Në vitin 1919, John Alcock dhe Arthur Whitten Brown nisën fluturimin e parë pa ndalesë përtej Oqeanit Atlantik. (Duke fluturuar me një bombardues biplan Vickers Vimy, ata u ngritën nga St. Johns, Newfoundland, Kanada dhe mbërritën 16 1/2 orë më vonë në Clifden, Irlandë.)


Në vitin 1943, Gjykata e Lartë e SHBA-së, në Bordin e Arsimit të Shtetit të Virxhinias Perëndimore kundër Barnette, vendosi 6-3 se nxënësit e shkollave publike nuk mund të detyroheshin të përshëndesnin flamurin e Shteteve të Bashkuara.

Në vitin 1954, Presidenti Dwight D. Eisenhower nënshkroi një masë duke shtuar frazën "nën Zotin" në Betimin e Besnikërisë.

Në vitin 1967, guvernatori i Kalifornisë Ronald Reagan nënshkroi një projektligj që liberalizon ligjin e shtetit të tij për abortin.

Në vitin 1972, Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit urdhëroi një ndalim të përdorimit të brendshëm të pesticidit DDT, për të hyrë në fuqi në fund të vitit.

Në vitin 1982, forcat argjentinase iu dorëzuan trupave britanike në ishujt e diskutueshëm Falkland.

Në vitin 1993, Presidenti Bill Clinton emëroi gjyqtaren Ruth Bader Ginsburg për të shërbyer në Gjykatën e Lartë të SHBA.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 14 Qershor

Presidenti i SHBA Bill Clinton dhe gjyqtarja Ruth Bader Ginsburg Walt përgjatë kolonadave të Shtëpisë së Bardhë në Uashington, të hënën, 14 qershor 1993, teksa shkojnë në Kopshtin e Trëndafilave për një konferencë shtypi ku Presidenti emëroi Ginsburgun për të plotësuar vendin vakant në Gjykatën e Lartë .
Presidenti i SHBA Bill Clinton dhe gjyqtarja Ruth Bader Ginsburg Walt përgjatë kolonadave të Shtëpisë së Bardhë në Uashington, të hënën, 14 qershor 1993, teksa shkojnë në Kopshtin e Trëndafilave për një konferencë shtypi ku Presidenti emëroi Ginsburgun për të plotësuar vendin vakant në Gjykatën e Lartë .

Në vitin 2005, Michelle Wie, 15 vjeç, u bë lojtarja e parë femër që u kualifikua për një kampionat për meshkuj të rritur të Shoqatës së Golfit të SHBA-së, duke u barazuar për vendin e parë në një turne kualifikues sektorial të Lidhjeve Publike Amatore të SHBA-së me 36 vrima.

Në vitin 2012, në fjalimet e dyluftuara në shtetin e Ohajos, kandidati republikan presidencial Mitt Romney, duke folur në Cincinnati, e përshkroi administratën e Obamës si vetë "armikun" e njerëzve që krijojnë vende pune; Presidenti Barack Obama, duke dalë i dyti në Cleveland, i kërkoi kombit të përmbushë vizionin e tij për katër vjet të tjera ose të përballet me një rikthim në "gabimet e së kaluarës" të epokës së recesionit.

Në vitin 2013, Associated Press raportoi se banori i Minesotës Michael Karkoc (KAHR'-kahts) kishte qenë një komandant i lartë i një njësie të udhëhequr nga nazistët SS, i akuzuar për djegien e fshatrave të mbushura me gra dhe fëmijë, dhe më pas gënjeu zyrtarët amerikanë të imigracionit për të hyrë në Shtetet e Bashkuara. Shtetet pas Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin 2017, zjarri përfshiu Kullën 24-katëshe Grenfell në Londrën Perëndimore, duke vrarë 71 njerëz.

Në vitin 2018, një raport i mbikëqyrësit të Departamentit të Drejtësisë mbi trajtimin e hetimit të emailit të Hillary Clinton nga FBI-ja kritikoi FBI-në dhe ish-drejtorin e saj, James Comey, por nuk gjeti prova që paragjykimet politike ndotën hetimin.

Pregatiti Enkeleda Stafa

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH