Bota

Rusia: Aleanca na kosnideron armike, do të monitorojmë...

Shkruar nga Liberale

Rusia: Aleanca na kosnideron armike, do të monitorojmë...

Kremlini njoftoi sot se do të ndjekë me vëmendjen të shtuar zhvillimet në samitin e NATO-s që fillon sot në Uashington.

Rusia theksoi se kjo vëmendje e shtuar vjen pasi Aleanca e konsideron Rusinë armike të saj, ndaj dëshiron të ketë të qartë retorikën që do të ndiqet.

“Kjo është një aleancë që e konsideron Rusinë armikun e saj, rivalin e saj. Një aleancë e cila, herë pas here, ka deklaruar hapur se qëllimi i saj është t’i japë Rusisë një disfatë strategjike në fushën e betejës. Për këtë arsye, ne do të monitorojmë me vëmendje retorikën e bisedimeve që do të zhvillohen dhe vendimet që do të merren”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov gjatë një konference për shtyp.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH