Globi

Lufta Izrael-Hamas, mbi 22 mijë viktima në Gaza

Shkruar nga Liberale

Lufta Izrael-Hamas, mbi 22 mijë viktima në Gaza

Mbi 22 mijë palestinezë janë vrarë dhe mbi 57 mijë  të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, thanë sot autoritetet shëndetësore të enklavës.

“Fëmijët dhe gratë përbëjnë 70 për qind të viktimave”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Ashraf al-Qudra në një deklaratë.

Ai shtoi se 125 persona janë vrarë dhe 318 të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite në 24 orët e fundit. Sipas zëdhënësit, 326 mjekë janë vrarë, 121 ambulanca janë shkatërruar dhe 30 spitale dhe 53 qendra të kujdesit shëndetësor janë detyruar jashtë shërbimit nga sulmet izraelit që nga 7 tetori.

Al-Qudra tha se 99 mjekë mbeten në paraburgim izraelit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH