Kosova

EPOPEJA E UÇK-SË/ Kosova përkujton 26-vjetorin e rënies heroike të Jasharëve në Prekaz

Shkruar nga Aulona Menalla

EPOPEJA E UÇK-SË/ Kosova përkujton 26-vjetorin e rënies

Sot shënohen 26 vite që nga rrethimi dhe rënia e familjes së Jasharëve në Prekaz. 

Në 26 vjetorin e rënies heroike të komandatit legjendar, Adem Jashari dhe dëshmorëve të tjerë, Qeveria e Kosovës e ka njohur si “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”. Çdo vit më 5 Mars mbahen homazhet në varrezat e familjes Jashari në Prekaz. 

EPOPEJA E UÇK-SË/ Kosova përkujton 26-vjetorin e rënies

Më 5, 6 dhe 7 Mars të vitit 1998, në Prekaz të Skenderajt, forcat militare serbe sulmuan shtëpitë e familjes Jashari, duke lënë të vrarë mbi 50 anëtarë të kësaj familjeje, mes tyre gra dhe fëmijë.

EPOPEJA E UÇK-SË/ Kosova përkujton 26-vjetorin e rënies

Nga familja Jashari të cilët ishin prezent gjatë sulmit arritën t’i shpëtoj vetëm Bashkimi Jashari, djali i Rifatit, tani Komandant i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK), i cili mes datës 5 dhe 6 mars arrin të largohet nga rrethimi serb, si dhe Besarta, vajza e Hamzës, e cila ishte fshehur në një magje të miellit, por që pa dhe përjetoi tmerrin derisa vriteshin anëtarët e familjes së saj.

Më 24 Mars të vitit 1999, me urdhër të ish-sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Havier Solana filluan sulmet ajrore të forcave të NATO-s kundër caqeve serbe në Kosovë dhe në Serbi.

EPOPEJA E UÇK-SË/ Kosova përkujton 26-vjetorin e rënies

Pas 78 ditësh bombardime të NATO-s, Sllobodan Millosheviqi, në atë kohë president i Serbisë, u dorëzua në qershorin e vitit 1999 dhe pranoi Marrëveshjen e Kumanovës.

Më 10 qershor, Këshilli i Sigurimit miratoi Rezolutën 1244, me të cilën vendosi administratën e përkohshme të OKB-së në Kosovë dhe fuqizoi praninë ushtarake të KFOR-it.

EPOPEJA E UÇK-SË/ Kosova përkujton 26-vjetorin e rënies

Kosova, në partneritet me bashkësinë ndërkombëtare, ndërtoi institucionet e saj, të cilat më 17 Shkurt të vitit 2008, shpalli pavarësinë e Kosovës.

Pas vdekjes, Adem Jashari u bë simboli i luftës së Kosovës dhe pavarësisë së vendit. Shtëpia e familjes Jashari u kthye në shtëpi përkujtimore. Ndërsa përballë shtëpisë gjenden edhe varrezat e dëshmorëve që humbën jetën në sulm.

EPOPEJA E UÇK-SË/ Kosova përkujton 26-vjetorin e rënies

Historia e familjes Jashari dhe eksponatet e saj janë vendosur në Muzeun e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH