Globi

Zbulohet kalendari misterioz astronomik kinez 2-mijëvjeçar

Shkruar nga Liberale

Zbulohet kalendari misterioz astronomik kinez 2-mijëvjeçar

Arkeologët në Kinë kanë zbuluar një grumbull copash druri drejtkëndëshe të lidhura me një kalendar të lashtë astronomik. Artefaktet u zbuluan brenda një varri 2.000-vjeçar të ruajtur jashtëzakonisht mirë në jugperëndim të vendit.

Secila nga 23 rrasat prej druri është afërsisht 2.5 centimetra e gjerë dhe 10 centimetra e gjatë dhe shfaq një karakter kinez që lidhet me Tiangan Dizhi, një kalendar tradicional astronomik kinez, i supozuar se daton që nga dinastia Shang, i cili sundoi nga vitet 1600 para Krishtit deri në 1045 para Krishtit.

Arkeologët spekulojnë se një nga shiritat mund të ketë përfaqësuar vitin aktual dhe 22 të tjerët ndoshta do të ishin përdorur për të specifikuar një vit të caktuar në kalendarin e lashtë.

Shpimet rrethore në skajet e secilës shtyllë sugjerojnë se ato dikur ishin të lidhura së bashku.

Kjo është hera e parë që objekte të tilla gjenden në një varr të lashtë, megjithëse praktika e shkrimit të personazheve në dru ose bambu ishte e zakonshme në Kinë përpara shpikjes së letrës.

Udhëheqësi i projektit, Huang Wei tha se varri përmbante gjithashtu më shumë se 600 objekte kulturore , duke përfshirë lojë me birila, kuti, kavanoza dhe llak, si dhe vegla bambuje dhe flauta muzikore, shtiza dhe trekëmbësha prej bakri, figura druri dhe objekte qeramike dhe bronzi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH