Globi

U kapën në "shtëpinë e barit", dy shqiptarët e arrestuar flasin para gjykatës: Kemi borxhe për të larë!

Shkruar nga Liberale

U kapën në "shtëpinë e barit", dy shqiptarët

Dy shtetas shqiptarë janë arrestuar nga policia angleze, pasi u kapën duke u kujdesur për "shtëpinë e barit"

Bëhet fjalë për stetasin Gentian Zhupa, 35 vjeç dhe Ergest Mucopata, 42 vjeç, të arrestuar gjatë bastisjes së një shtëpie bari në Britani të Madhe, të cilët kanë pretenduar se kanë punuar në fermën e kanabisit "për të shlyer borxhet ndaj bandës që i kishte dërguar në Angli".

“Është e pritshme që ju të ktheheni në vendin tuaj të origjinës kur të keni vuajtur dënimin. Sa më e shkurtër të jetë koha në paraburgim në këtë vend, aq më mirë për taksapaguesit britanikë”, tha më tej gjyqtari.

“Brenda ndërtesës u gjetën një sërë zonash kultivimi,” tha prokurori Craig Jones. “Ishte një shembull i sofistikuar i një vendi prodhimi kanabisi.” Gjykata dëgjoi se kishte objekte ndriçimi dhe ujitje për bimët e kanabisit, si dhe ambiente bazë të jetesës për burrat. Edhe energjia elektrike ishte vjedhur. Oficerët zbuluan 814 bimë kanabis, të cilat kishin një rendiment të vlerësuar nga 22 kg deri në 68 kg kanabis. Kanabisi do të kishte një vlerë rruge midis 88,000 dhe 350,000 £ – në varësi të rendimentit, tha Jones.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH