Globi

POLITICO: Zgjedhjet franceze rrezikojnë rendin global, Le Pen nuk ka siguri për fitoren!

Shkruar nga Liberale
POLITICO: Zgjedhjet franceze rrezikojnë rendin global, Le Pen nuk ka siguri

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Francë mund të jenë më shkatërruesit që nga lufta – jo vetëm për Francën, por edhe për Bashkimin Evropian, aleancën Atlantike dhe atë që ka mbetur nga rendi botëror liberal i pasluftës.

Kështu nis artikulli i Politico, ku theksohet se të gjitha zgjedhjet janë të rëndësishme, por disa janë tronditëse. 

Pozicioni udhëheqës i Francës në BE, vendi i saj në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe shtrirja e saj ushtarake si një fuqi globale i bëjnë këto pothuajse po aq "zgjedhje botërore" sa Biden kundër Trump në nëntor.

Kjo për shkak të asaj se kush mund të fitojë: Rally Kombëtare e ekstremit të djathtë, një parti që rrjedh nga regjimi kolaboracionist i Marshallit Philippe Pétain në 1940-1944 dhe që ka lidhje ideologjike dhe financiare me Vladimir Putin.  

Është gjithashtu për shkak të asaj se kush do të humbasë përfundimisht: një president francez që është përpjekur – shpesh me elokuencë, ndonjëherë në mënyrë të ngathët – të forcojë Bashkimin Evropian, të pajtojë francezët me forcat e tregut dhe të gjejë një ekuilibër të ri, të qëndrueshëm midis Evropës dhe Shteteve të Bashkuara. .    

Këto zgjedhje do të shënojnë jo vetëm humbjen, por ndoshta edhe eliminimin e "Makronizmit" - eksperimenti i ngatërruar i Presidentit Emmanuel Macron me reformat e qendrës të drejtuara nga tregu në shërbim të çlirimit të fuqisë krijuese të Francës. 

Forcat e qendrës së djathtë dhe të qendrës së majtë që dominonin më parë jetën e pasluftës në Francë, tashmë janë reduktuar në grupe zënkash. Dy fuqitë mbizotëruese të jetës politike franceze janë tani – dhe mund të mbeten për shumë vite – një e majtë e dominuar nga radikalët, shumë e ndarë dhe një e djathtë ekstreme, nacionaliste-populiste.

Nuk ka siguri që Marine Le Pen, liderja e Tubimit Kombëtar, do të fitojë zgjedhjet parlamentare me dy raunde, të cilat zhvillohen më 30 qershor dhe 7 korrik. Numri 2 i saj dhe kandidati për kryeministër, Jordan Bardella, i cili është vetëm 28, ka thënë se do të refuzojë të formojë një qeveri nëse nuk fiton një shumicë të qartë (të paktën 289) nga 577 vendet në Asamblenë Kombëtare. 

Sondazhet sugjerojnë se ai do të fitojë më së shumti 260 vende, por mbështetja mund të ndryshojë në drejtimin e tij në ditët e fundit.

Edhe nëse Bardella bëhet kryeministër, Macron do të mbetet president deri në vitin 2027 dhe i tha popullit francez në një letër këtë fundjavë se ai e ka për detyrë të qëndrojë në detyrë dhe të mbrojë të drejtat dhe institucionet franceze nga lepeniizmi.

Por sistemi francez është vetëm presidencial në emër. Pothuajse i gjithë pushteti i vërtetë kushtetues qëndron në parlament, në kryeministri dhe në qeveri.

Kjo ka ndodhur tre herë më parë në gjysmëshekullin e fundit për periudha të shkurtra "bashkëjetese" midis qendrës së majtë dhe qendrës së djathtë. Të dy kampet në atë kohë nuk ranë dakord për shumë detaje të rëndësishme, por ranë dakord mbi bazat e pandryshueshme të Republikës Franceze, nga vendi i saj qendror në Bashkimin Evropian deri te angazhimi i saj themelues për të drejtat e njeriut./ Përktheu Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH