Globi

Për herë të parë në histori/ SHBA dënon me vdekje të burgosurin. Zbulohet mënyra e ekzekutimit...

Shkruar nga Liberale

Për herë të parë në histori/ SHBA dënon me vdekje

Një i dënuar me vdekje në Alabama pritet të bëhet personi i parë në SHBA që do të ekzekutohet me metodën e gazit të azotit, pasi humbi apelin e fundit në gjykatë.

Gjykata e Lartë e SHBA dhe një gjykatë më e ulët e apelit refuzuan të bllokojnë atë që avokatët e Kenneth Eugene Smith e quajtën një dënim “mizor dhe të pazakontë”.

Sipas tyre përdorimi i azotit mund të shkaktojë vuajtje të panevojshme dhe një rrjedhje e mundshme mund të dëmtojë njerëzit e pranishëm në dhomë.

Smith, 58 vjeç, u dënua në vitin 1989 për vrasjen e Elizabeth Sennett.

Shteti i Alabamës ka 30 orë për të kryer ekzekutimin, i cili përfshin pompimin e gazit të azotit përmes një maske.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH