Globi

Holanda do të nënshkruajë me Ukrainën një marrëveshje 10-vjeçare për sigurinë

Shkruar nga Liberale

Holanda do të nënshkruajë me Ukrainën një

Holanda tha të premten se do të nënshkruajë një marrëveshje 10-vjeçare sigurie me Ukrainën për mbështetje të vazhdueshme ushtarake, ndihmë në rindërtimin dhe përmirësimin e mbrojtjes së saj kibernetike.

Marrëveshja do të nënshkruhet së shpejti, duke ndihmuar Ukrainën në luftën e saj të vazhdueshme kundër pushtimit rus, tha Ministri i Jashtëm, Hanke Bruins Slot.

“Pa mbështetjen e Perëndimit, Ukraina siç e dimë do të pushojë së ekzistuari”, tha Bruins Slot. “Kërcënimi rus do të afrohet më shumë, duke ushtruar presion mbi stabilitetin dhe sigurinë e kontinentit tonë.”

Gjermania nënshkroi një marrëveshje të ngjashme me Ukrainën javën e kaluar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH