Globi

FOTO/ Vogëlushja gëlltit unazën e martesës DIAMONT të nënës së saj dhe... (ja çfarë ndodhi)

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Vogëlushja gëlltit unazën e martesës DIAMONT të

Një vogëlushe gëlltiti unazën e martesës me diamant të nënës së saj dhe iu desh ta hiqte atë me kirurgji.

Nëna e vajzës nuk mundi të gjente unazën e saj me diamantë, por nuk e mendoi shumë derisa vajza e saj u sëmur dhe filloi të vjella për 11 orë.

Gruaja e çoi vajzën e saj 15-muajshe në spitalin A&E në Qingdao, Kinë , ku një ekzaminim i jashtëm nuk gjeti shkak për simptomat e vajzës së vogël.

Por më pas një ekzaminim me rreze X zbuloi vendndodhjen e unazës së diamantit të nënës dhe shkakun e sëmundjes së vogëlushes: bizhuteri ndodhej në barkun e fëmijës.

Mjekët vendosën ta heqin atë me kirurgji, pasi ishin të shqetësuar se diamanti mund të ishte potencialisht i rrezikshëm për vajzën e vogël.

Mjekët e hoqën me sukses unazën gjatë operacionit nën anestezi të përgjithshme. Mësohet se vajza është shëruar dhe ka dalë nga spitali pas dy ditësh.

Është raportuar se gëlltitja e objekteve të huaja tek fëmijët është më e zakonshme midis moshës një deri në tre vjeç.

Objektet e vogla dhe të lëmuara mund të kalohen pa ndonjë ndërlikim, por edhe nëse fëmija i prekur nuk ka simptoma, duhet të merret parasysh heqja e objektit sa më shpejt që të jetë e mundur.

Vogëlushja Kazarie Dwaah-Lyder, 2 vjeçe, nga Londra, vdiq 14 muaj pasi gëlltiti një send plastik, i cili nuk u zbulua nga një rreze X pasi nuk ishte metal.

Për pak më shumë se një vit pasi gëlltiti me imitim plastik, vogëlushi vazhdoi 'pa simptoma' derisa u dërgua me urgjencë në spital në prill të vitit të kaluar, ku fatkeqësisht vdiq.

Tani, në dritën e vdekjes së 'paparashikuar' të fëmijës 'të dashur', mjekja Mary Hassell u ka shkruar mjekëve të vjetër duke vënë në dyshim mungesën e udhëzimeve kombëtare për fëmijët që dyshohet se kanë gëlltitur një objekt, jo metal.

Zonja Hassell tha se kishte dëgjuar prova që fëmijët që dyshohet se kanë gëlltitur një objekt, dhe që kur shfaqin simptoma, duhet t'i nënshtrohen një endoskopie - ku një kamerë në një tub futet brenda stomakut të pacientit.    

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH