Globi

Efekti Taylor Swift në zgjedhjet amerikane: Ja pse Trump dhe republikanët kanë frikë nga ylli i popit (e cila mbështet Biden)

Shkruar nga Liberale

Efekti Taylor Swift në zgjedhjet amerikane: Ja pse Trump dhe

Sipas ekspertëve, mund të jetë ajo ana e bilancit që do të vendosë presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Joe Biden apo Donald Trump? Këngëtarja Taylor Swift mund të vendosë për presidentin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës më 5 nëntor. Për mbretëreshën e popit botëror me gati 280 milionë ndjekës nuk është më vetëm çështje muzike. Në fakt, ajo ka një pushtet të paprecedentë, i aftë të revolucionarizojë ekonominë e të gjithë vendit duke rritur PBB-në e tij me "The Eras Tour" i cili regjistroi shifra marramendëse si në turne ashtu edhe në arkat e kinemasë botërore. Sipas ekspertëve, mund të jetë ana e ekuilibrit që do të vendosë për politikën e ardhshme amerikane.

Ajo është vajza e artë për demokratët, të cilët shpresojnë për mbështetjen e saj zyrtare dhe të hapur si në 2018 dhe 2020, megjithëse prej disa kohësh artistja ka bërë disa hapa prapa në këtë temë, duke u larguar gjithnjë e më shumë nga politika.

Mendohej se ajo do të bënte njoftimin zyrtar në fund të Super Bowl, por nuk ndodhi kështu. Dhe ndërsa Biden përpiqet të tërheqë elektoratin e ri falë të cilit fitoi katër vjet më parë. Trump e përkufizon atë si "të pabesë" nëse ajo mbështeti presidentin “më të keq në histori dhe nuk bëri asgjë për të”. Lëvizja e fundit e këngëtares mbetet për t’u parë pasi shkroi përmes profilit të saj zyrtar në Instagram: “Votoni për njerëzit që ju përfaqësojnë më shumë”.

Efekti Swift

Por a do të ishte vërtet efekti Swift kaq vendimtar për zgjedhjet e vitit 2024 në SHBA? Sipas ekspertëve, nuk ka gjasa të ndikojë te votuesit e pavendosur mes një kandidati dhe tjetrit, por mund të bindë njerëzit që nuk janë të stimuluar nga Biden që të votojnë për të gjithsesi kundër njeriut që ai akuzoi se kishte ndezur flakën e supremacisë së bardhë dhe racizmit gjatë mandatit të tij. Swifties (siç quhen fansat e këngëtares) duhet të konsiderohen një parti e vërtetë që priret nga e majta, pavarësisht nga pakicat e republikanëve dhe të pavarurve brenda saj.

Për republikanët, nëse Swifties do të bëheshin gjithashtu votues të Bidenit, do të ishte një fatkeqësi. Më konservatorët mes tyre kanë nxitur prej kohësh teoritë konspirative që e shohin atë si protagoniste. Edhe historia e saj e dashurisë me yllin e futbollit amerikan, Travis Kelce, do të ishte një farsë e krijuar nga demokratët për të rikthyer Biden në Shtëpinë e Bardhë për herë të dytë.

Për momentin, fuqia mediatike e Taylor Swift ka regjistruar vetëm votues të rinj potencialë. Nëse ajo vendos të mbështesë hapur sërish Joe Biden, Trump me siguri do të ketë probleme të reja.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH