BE

Politico: Charles Michel po komploton kundër Von der Leyen për t'i mohuar asaj një mandat të dytë në Komision

Shkruar nga Laert MIRAKU

Politico: Charles Michel po komploton kundër Von der Leyen për

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Një luftë për pushtet po zhvillohet në sfond midis presidentit të Këshillit Europian dhe presidentit të Komisionit. Cilin rol po pretendon Charles Michel?!

Sfondi duket të jetë intensiv në Bruksel, vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve evropiane të 9 qershorit, me lojtarët kryesorë që konkurrojnë për të luajtur një rol të nesërmen.

Sipas Politico, Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel po përpiqet të neutralizojë Ursula von der Leyen. Faqja e internetit citon tetë diplomatë të BE-së, zyrtarë nga Brukseli dhe qeveritë kombëtare, të cilët thanë se Charles Michel po përpiqet të pengojë një mandat të dytë të mundshëm për Ursula von der Leyen në krye të Komisionit.

"Loja e tij është kaq e qartë, të bëjë von der Leyen të pengohet dhe të ëndërrojë për pozicionin e tij të ri," tha një zyrtar i BE-së, i cili foli në kushte anonimiteti.

Lufta për pushtet në sfond

Në prapaskenë, lufta për pushtet midis dy zyrtarëve të lartë të BE-së u zhvillua me dreka të anuluara dhe deklarata të formuluara strategjikisht jashtë rekordeve nga njëra anë në tjetrën. Dinamika e tensionuar u bë publike gjatë vizitës së dyshes në Ankara në vitin 2021, e njohur si Sofagate. Charles Michel rrëmbeu karrigen e vetme të disponueshme pranë Recep Tayyip Erdogan dhe von der Leyen u zbrit në një divan aty pranë. Më vonë, ajo vetë bëri ankesa për seksizëm në Parlamentin Europian.

Disa kanë spekuluar se Charles Michel po konkurron për rolin e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Punët e Jashtme, duke pasuar Josep Borrell, me të cilin ka një marrëdhënie të mirë. Strategjia e tij do të jetë të anashkalojë krerët e shteteve dhe qeverive ndërsa ai përpiqet të ketë bisedime tete-a-tete dhe jo të gjitha-në-një, pasi marrëveshje të tilla bëhen tradicionalisht, thanë disa nga tetë diplomatët dhe zyrtarët.

Për t'i komplikuar edhe më shumë gjërat, Charles Michel kryeson procesin për shpërndarjen e posteve të larta të institucioneve, që do të bëhet pas zgjedhjeve europiane, përfshirë edhe vendimin për presidentin e Komisionit.

"Axhenda e hakmarrjes personale"

“Ai nuk është kandidat. Siç ka deklaruar shumë herë presidenti, ai është dhe do të jetë plotësisht i fokusuar në punën e tij si president i Këshillit Europian dhe në unifikimin e Këshillit Europian për të marrë vendime kuptimplota”, tha zëdhënësja e tij Ekaterina Kazinge.

Javët e fundit, disa vende europiane janë nervozuar për axhendën reale të Michel. "Shumë shtete anëtare janë të shqetësuar se Charles Michel nuk do të luajë një rol konstruktiv, por do të ndjekë një axhendë personale hakmarrjeje," tha një diplomat i BE-së, duke pasqyruar gjendjen shpirtërore mes shumë kolegëve të tyre.

Disa besojnë se Charles Michel po shfrytëzon rastin për të udhëhequr një marrëveshje midis krerëve të shteteve dhe qeverive "27" të tilla për zgjedhjen e personave për të mbushur institucionet si një kohë hakmarrjeje.

Kandidatura e von der Leyen

Në letër, 65-vjeçarja von der Leyen është kandidate për presidencën e Komisionit Europian. Që nga marrja e postit në vitin 2019, reputacioni i saj si udhëheqëse e menaxhimit të krizave është rritur gjatë pandemisë dhe pushtimit rus të Ukrainës. Në vend të kësaj, Charles Michel u bë pranuesi i ankesave, kritikave dhe talljeve. Vendimi i tij i befasishëm për të lënë postin e tij herët për të kandiduar për Parlamentin Europian, përpara se të tërhiqej shpejt, rriti shqetësimin e bllokut evropian kundër tij.

Von der Leyen kandidon me Partinë Popullore Evropiane, e cila kryeson në sondazhe dhe është e vështirë të shihet se cili kandidat tjetër ka shanse ta rrëzojë atë.

Në teori, loja e dukshme do të ishte që Charles Michel të përpiqej për një marrëveshje të shpejtë për punët kryesore të BE-së, duke siguruar një mandat të dytë për von der Leyen.

Megjithatë, sipas Politico, Charles Michel thuhet se ka një axhendë tjetër, e cila përfshin rebelim dhe më shumë pushtet. 

Mandati përfundon më 1 dhjetor

Mandati i Charles Michel skadon më 1 dhjetor dhe nuk mund të rinovohet. Megjithatë, ish-kryeministri belg nuk duket se ka një strategji daljeje. "Pra, pse të mos kandidoni për një rol tjetër të profilit të lartë në nivel të BE?" shkruan botimi.

Në fund të fundit, Charles Michel do të gjejë disa kundërshtar të von der Leyen, gati për të sulmuar në ditët para zgjedhjeve europiane. Në Bruksel ka pasur një reagim kundër autoritetit të kryetarit të Komisionit, i cili akuzohet për stil të centralizuar udhëheqjeje. Franca, presidenti i së cilës Emmanuel Macron është ndër zërat më të rëndësishëm në tryezën e liderëve, ka sinjalizuar mbështetjen e tij me rezerva, ndoshta për të nxjerrë lëshime ose si një mundësi për të riformuar skemën.

Në Parlamentin Europian, socialistët dhe liberalët, të cilët janë pjesë e koalicionit PPE të von der Leyen, po sulmojnë gjithnjë e më shumë bashkëpunimin e saj të mundshëm me liderët dhe partitë e krahut të djathtë.

Shanset e Charles Michel

Në të njëjtën kohë, diplomatët që thanë se Charles Michel dëshiron hakmarrje hodhën poshtë mundësinë e tij për të marrë një post tjetër, duke e quajtur atë një skenar të pamundur. Siç raportuan ata, Charles Michel nuk do të kishte asnjë shans.

Të njëjtët diplomatë vlerësojnë se 27 liderët e BE-së do të anashkalojnë sa më shumë që të jetë e mundur Charles Michel në debatin mbi postet kryesore të Europës kur të takohen në Bruksel më 17 qershor dhe 27-28 qershor.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH