Aktualitet

“Bota u përket trimave”, holandezja shet gjithçka kishte në Amsterdam për Shqipërinë

Shkruar nga Liberale

Prej 30 vitesh shqiptarët vazhdojnë të largohen drejt Europës, kryesisht të rinjtë, por një holandeze ka vendosur të bëjë të kundërtën: ajo ka shitur gjithçka kishte në Amsterdam, për t’u shpërngulur në Shqipëri, ku ka vendosur të jetojë pasi thotë e i ka pëlqyer shumë vendi ynë.

Holandezja Janneke van der Linden, pas disa vizitave në Shqipëri, ka vendosur që të shpërngulet përfundimisht drejt vendit tonë. Në postimin e saj në rrjetet sociale, ajo thotë se ka shitur gjithçka që kishte në Amsterdam, nga mobiljet, te rrobat dhe librat e saj të preferuar. Ka mbajtur motorin me të cilin udhëton, një laptop dhe disa veshje, para se të mbërrijë në Shqipëri.

“Unë jam në rrugën time, vetëm, me motoçikletën time dhe pajisjet e mia për kamping. Hoqa dorë nga apartamenti im i vogël në Amsterdam, vendi që ndihesha si në shtëpi. Shita dhe dhurova pothuajse gjithçka që kisha – mobiljet e mia, rrobat e mia të bukura dhe të gjithë librat e mi të preferuar”, shkroi ajo.

Në shkrimin e saj, Janneke thotë se është befasuar dhe frymëzuar nga Shqipëria, përmes njerëzve, kulturës, natyrës dhe historisë së ndërlikuar. Ajo thotë se Shqipëria është një vend i nënvlerësuar në Europë, por ashtu si shumë vende të tjera, lufton me korrupsionin dhe ka një potencial të jashtëzakonshëm për rritje.

Postimi i plotë i Janneke van der Linden:

Ende nuk mund ta besoj se ky është realiteti im tani…

Unë jam në rrugën time, vetëm, me motoçikletën time dhe pajisjet e mia për kamping. Hoqa dorë nga apartamenti im i vogël në Amsterdam, vendi që ndihesha si në shtëpi. Shita dhe dhurova pothuajse gjithçka që kisha – mobiljet e mia, rrobat e mia të bukura dhe të gjithë librat e mi të preferuar. Gjithçka që zotëroj tani përshtatet në Triumph Tiger 800, më e rëndësishmja MacBook-in tim, pajisjet e kamerës dhe disa veshje themelore. Gjërat që kam janë gjërat që kam nevojë, dhe gjërat që nuk i kam, nuk më duhen vërtet. Papërfshirja ishte e vështirë në fillim, por u bë më e lehtë pasi filloi. Deri tani, nuk mund të them që më ka munguar asnjë gjë!

Unë jam duke shkuar në një vend që e njoh shumë mirë. Është një vend që më ka befasuar dhe frymëzuar në shumë mënyra – përmes njerëzve, kulturës, natyrës dhe historisë së ndërlikuar. E kam vizituar mbi një duzinë herë dhe çdo herë më dukej si të kthehesha në shtëpi. Ndihem ende joreale, por këtë herë nuk do të kthehem në shtëpi në Amsterdam. Po shkoj në Shqipëri! Është një hap i madh për mua, por ajo që po ndjej përshkruhet më mirë nga emocioni i madh sesa frika.

Unë besoj se Shqipëria është vërtet një vend i nënvlerësuar në Evropë. Ajo ka sfidat e saj, shumë prej të cilave i japin vendit një emër “të keq”. Ashtu si shumë vende të tjera, ajo lufton me korrupsionin dhe ekonominë e përgjithshme. Por nga ajo që kam parë, ka një potencial të jashtëzakonshëm për rritje. Dua t’i tregoj botës, ‘të huajt më pëlqejnë’, se si është Shqipëria në të vërtetë. Por, gjithashtu, dua t’u tregoj një lloj tjetër Shqipërie vetë shqiptarëve dhe diasporës. Më vjen shpesh komenti: “Është e pabesueshme, ju po lëvizni këtu, ndërkohë që të gjithë përpiqen vetëm të dalin jashtë”. Është kaq klishe, por besoni se nëse mund ta ëndërroni, mund ta realizoni. Bota u përket trimave. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH