Aktualitet

Analiza e Sky News: Fantazma e një lufte të dytë në Evropë duket e madhe, tensione jashtëzakonisht të larta në Kosovë

Shkruar nga Liberale
Analiza e Sky News: Fantazma e një lufte të dytë në

Korrespondenti ndërkombëtar i Sky News, Alex Rossi, i ka kushtuar një analizë situatës në Kosovë pas sulmit në fshatin Banjskë, duke dhënë alarmin për një tjetër luftë në Evropë, pas asaj në Ukrainë.

"Ajo që është e pamohueshme është se tensionet mbeten jashtëzakonisht të larta dhe fantazma e një lufte tjetër në Evropë duket e madhe, duke rënë këmbanat e alarmit në Bruksel dhe përtej Atlantikut në Uashington DC.

Qeveria në Kosovë pretendon se sulmi ishte i orkestruar në Beograd. Ata tregojnë armët e rënda që përdorën paraushtarakët - dhe argumentuan se ato mund të ishin marrë vetëm përmes lidhjeve me shtetin", shkruan gazetari.

Më tej ai ka marrë edhe qëndrimet e të dyja palëve lidhur me konfliktin.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dukshëm i indinjuar dhe i frustruar ka kërkuar nga komuniteti ndërkombëtar që të mbajë një qëndrim më të ashpër ndaj fqinjit të tij serb.

"Ata mohojnë sepse po luajnë me librin e lojërave të Putinit në Donbas. Burra të vegjël të gjelbër në pjesën veriore të Kosovës. Jo aq pak, por njerëz të gjelbër me siguri, që donin të fillonin një luftë dhe të ndanin Kosovën," thotë ai.

Gazetari shkruan më tej se paqja në Kosovë është padyshim e brishtë. Në Mitrovicë, qyteti më i afërt me Banjsken, ndarjet janë të dukshme.

Qeveria serbe ka mohuar se ka pasur ndonjë rol në dhunë. Ajo pretendon se ishte një akt rezistence ndaj politikave nacionaliste të vijës së ashpër për të cilat ata pretendojnë se po shkaktojnë frikë në mesin e popullatës minoritare etnike serbe.

"Të gjithë mund ta kuptojnë, sepse ata njerëz kryesisht janë dëbuar nga pragu i tyre. Shumë prej tyre janë qëlluar nga policia e Kosovës, madje edhe një fëmijë, 11 vjeç, dhe askush nuk është mbajtur përgjegjës për këtë", deklaron presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Është e vështirë të shihet një rrugëdalje për momentin. Bisedimet e ndërmjetësimit nga BE-ja janë prishur dhe nuk ka gjasa të rifillojnë gjatë kësaj periudhe të tanishme krize, thuhet më tej në shkrimin e Sky News./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH