Aktualitet

Xan Smiley në Ditët e Studimeve Shqiptare, UET: Shqipëria po ecën mirë me  politikën e jashtme

Shkruar nga Liberale
Xan Smiley në Ditët e Studimeve Shqiptare, UET: Shqipëria po

Mirëdita, zonja dhe zotërinj!

Jam shumë i nderuar që jam këtu në Tiranë. Kanë kaluar saktësisht 80 vjet, nga dita kur babai im, David Smiley, mbërriti në Shqipëri, në prill të vitit 1943. Ai ishte një nga dy oficerët e parë britanikë të dërguar për të ndihmuar shqiptarët në luftën e tyre kundër italianëve dhe gjermanëve. Ai shkoi në dy misione të veçanta në Shqipëri. E para, me parashutë në Greqinë veriore dhe më pas me këmbë përtej kufirit, ishte nga prilli deri në tetor të vitit 1943. E dyta, mbërritja me parashutë, ishte nga prilli 1944,  deri në nëntor të atij viti. Më pas, që nga viti 1949 (viti kur linda unë), ai udhëhoqi anën britanike të një përpjekjeje britaniko-amerikane për të rrëzuar qeverinë e Enver Hoxhës duke dërguar agjentë antikomunistë nga deti, kryesisht nga Korfuzi, pasi ata ishin trajnuar në Maltë: Amerikanët i fluturuan agjentët e tyre nga Bavaria, duke i hedhur me parashutë.

Ky mision,  me vështirësi duhet të them, ishte një dështim. Kishte disa arsye për dështimin e tij, por nuk u ndihmua nga fakti se ndërlidhësi midis britanikëve dhe amerikanëve ishte një farë Kim Philby, një oficer i lartë i inteligjencës britanike, i cili më vonë u zbulua se kishte qenë spiun i rusëve. Ky ishte padyshim episodi më i keq në jetën e babait tim: në ndërgjegjen e tij rëndoi shumë fati i shqiptarëve trima,  që ai kishte stërvitur. Pothuajse të gjithë u kapën, u morën në pyetje, u torturuan dhe më pas u pushkatuan.

Pas rënies së komunizmit më 1991-shin, babai im u kthye disa herë në Shqipëri, ku u prit ngrohtë. Mbaj mend se në udhëtimin tim të vetëm para këtij, kur e shoqërova rreth vitit 1993, takuam një vajzë të Abaz Kupit, prijësit zogist. Ajo ishte rreth dhjetë vjeç në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe kishte mbetur pas,  kur babai i saj u arratis: doli se ajo kishte qenë e burgosur në një kamp pune si armike e popullit për të gjithë jetën e saj, deri në fund të regjimit komunist.

Babai im fliste gjithmonë me mall për Shqipërinë dhe popullin shqiptar dhe kishte shumë miq shqiptarë,  në mërgim. Pas përfundimit të komunizmit, ai gëzonte shoqërinë e shumë prej atyre që kishin qëndruar nën Enver Hoxhën, por që më vonë u bënë të lirë të udhëtonin. Shumë e vizituan babanë tim në banesën e tij në Londër, ku ai vdiq në moshën 92-vjeçare në vitin 2009. Unë nuk jam ekspert për Shqipërinë, por mund të thuash se jam rritur që të ndihem pak shqiptar. Tema ime sot është më e gjerë: 50 vite jetë në gazetari si korrespondent i huaj dhe redaktor. Unë do ta tregoj rrëfenjën  time,  në një mënyrë që shpresoj të reflektojë se si Britania e ka parë botën, përfshirë Ballkanin dhe Shqipërinë, megjithëse duhet t'ju paralajmëroj përsëri se nuk jam ekspert i atyre vendeve.

Gjithashtu duhet të them pak për  revistën “The Economist”,  e quajtur ndonjëherë gazetë, për të cilën kam punuar për pjesën më të madhe të 42 viteve të fundit, si redaktor politik, redaktor i Europës, redaktor në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, dhe tani Redaktor në “Large”, një post që nuk i referohet peshës sime, por që më lejon të udhëtoj pothuajse kudo në botë si korrespodent dhe redaktor shëtitës. Çdo javë lexoj gjithashtu të gjithë mbulimin tonë të huaj përpara se të publikohet. Unë kam qenë anëtari më i vjetër i redaksisë sonë,  prej rreth 350 vetash. Jam shumë me fat.

“The Economist” shet rreth 1.2 milionë kopje në javë, shumica prej tyre sot në mënyrë dixhitale, por kushdo që blen një abonim mund ta lexojë atë si në shtyp, ashtu edhe në internet. Tani ofron filma dhe podkaste dhe analiza lajmesh,  gjatë gjithë javës. (Ne bëjmë rreth njëqind filma të vegjël çdo vit, që më thonë se është një mënyrë e mirë për të tërhequr lexuesit e rinj.) Titulli

“The Economist” mund të jetë mashtrues, sepse pjesa më e madhe e përmbajtjes nuk ka të bëjë me ekonominë apo biznesin, kështu që shpesh u them njerëzve se kam pak interes ose njohuri për ekonominë dhe nuk e di nëse inflacioni po rritet apo ulet,  ose kur do të arrijë recesioni i ardhshëm global.

“The Economist” e konsideron veten një revistë liberale, si në çështjet ekonomike ashtu edhe në ato sociale. Ai filloi në 1843 si një pamflet për tregun e lirë,  në një kohë kur argumenti i madh në Mbretërinë e Bashkuar ishte rreth tregtisë së lirë kundër proteksionizmit. Tregtia e lirë dhe tregjet e hapura mbeten një pjesë themelore e filozofisë sonë, e cila tenton të na vendosë në të djathtën politike,  për sa i përket ekonomisë dhe biznesit. Por ne gjithashtu kemi qenë gjithmonë të prirë të mbështesim të drejtat e njeriut, të drejtat e homoseksualëve, të drejtat racore, liritë sociale dhe seksuale, ligje më të lirshme për drogën, njëfarë kujdesi ndaj fesë së vendosur dhe njëfarë skepticizmi ndaj monarkisë (një nga kryeredaktorët tanë të fundit ishte një republikan). Pra, e gjithë kjo tenton të na vendosë në të majtën politike,  në çështjet sociale.

Është një kombinim që duket se funksionon mirë nga pikëpamja e shitjes. Vitet e fundit ne kemi bërë një fitim vjetor prej rreth 60 milionë dollarësh, ndonjëherë edhe më shumë. Ne nuk kemi pronarë të shumicës, por rreth gjashtë familje të ndryshme plus shumë anëtarë të stafit (përfshirë mua), së bashku, zotërojnë shumicën e aksioneve. Ato nuk kanë fare ndikim në përmbajtjen editoriale. Gruaja ime ka disa aksione të cilat ajo i quan “fondi i saj i arratisjes”.

Rreth 60% e shitjeve tona janë në Amerikën e Veriut, 14% në Britani, 12% në Europën kontinentale, 10% në Azi dhe pjesa tjetër në Amerikën Latine dhe Afrikë. Por në stil na pëlqen të tingëllojmë britanikë. Ne sigurisht kemi mbulimin më të plotë të çështjeve botërore nga çdo e përjavshme në botë. “The Economist” konsiderohet gjerësisht revista javore më me ndikim në botë. Kudo që shkoj jashtë vendit, dera hapet te shumë njerëz interesantë dhe me ndikim. Por gjithmonë përpiqem të flas me sa më shumë njerëz të thjeshtë, duke filluar nga taksisti dhe kamerieri i restorantit dhe gjithmonë insistoj të dal nga kryeqyteti. (Sapo kam qenë në Berat dhe disa nga fshatrat aty pranë.) Përndryshe mund të keni një përshtypje shumë të rreme për një vend, veçanërisht nëse është ende një vend shumë rural.

Tani do të them pak për veten time. Duhet të pranoj se isha fëmijë i perandorisë. Babai im ishte një ushtar i irlandezëve të veriut dhe skocezëve. [Pas Shqipërisë ai komandoi regjimentin e tij, të njohur si “Blutë” dhe komandoi shoqërimin në kurorëzimin e Mbretëreshës Elizabeth II më 1953, saktësisht 70 vjet përpara kurorëzimit javën e ardhshme të mbretit tonë të ri Charles III. Në punët e tij të fundit, ai komandonte forcat e armatosura të Sulltanit të Omanit, ai ndihmoi për të mbështetur Imamin në pushtet të Jemenit,  në një luftë civile dhe ishte një këshilltar ushtarak i mbretit Faisal të Arabisë Saudite, i cili më vonë u vra. Babai i nënës sime ishte politikani kryesor në koloninë britanike të Kenias, përpara Luftës së Dytë Botërore; gjyshi i nënës sime ishte një mëkëmbës i Indisë, në ato ditë një nga punët më të mëdha në perandorinë britanike.]

Kështu që,  unë isha i zhytur në imperializëm dhe kolonializëm. Si i ri,  isha i prirur nga e majta dhe kaloja shumë kohë duke e mërzitur babanë tim me argumentime kundër imperializmit dhe vlerave të tij ushtarake, por ndërsa u rrita dhe udhëtova më gjerësisht fillova të shoh dy anë të argumentit, diçka që po bëhet e vështirë në klimën e tanishme në Britani dhe Amerikë, ku kushdo që sugjeron se kolonializmi nuk ishte 100% i keq, ka të ngjarë të jetë ajo që ne e quajmë “të anuluar” ose “të paplatformuar”, veçanërisht në akademi. Brezi i prindërve dhe i gjyshërve të mi besonte vërtet se kolonializmi po u sillte përfitime afrikanëve dhe indianëve dhe njerëzve të tjerë, që jetonin nën perandorinë britanike. Ata mund të kenë gabuar, por shumica prej tyre e besuan vërtet. Pa dyshim, disa nga turqit osmanë besonin se po bënin mirë, duke imponuar sundimin e tyre mbi shqiptarët!

Kjo të kujton një anekdotë me të cilën qeshte babai im. Dikur, ai dhe Enver Hoxha ishin bashkë duke parë një hartë të botës. “Një ditë e gjithë kjo hartë do të lyhet me ngjyrë të kuqe”, tha Hoxha. “Po”, tha babai im, “por unë preferoj një lloj tjetër të kuqe”.  Në ato ditë, ngjyra e kuqe në hartat britanike ishte ngjyra e perandorisë britanike.

Pjesa më e madhe e gazetarisë sime më të hershme -për rreth dhjetë vjet -ishte në Afrikë, ku unë kam punuar në më shumë se 40, nga 55 vendet. Kam shkruar për një sërë gazetash dhe revistash në Britani, Amerikë dhe Skandinavi, duke përfshirë “Observer”, “Spectator”, “Time Magazine” dhe “New York Review of Books”.

Disa vite redaktoja dhe më vonë u bëra bashkëpronar i  një gazete të specializuar në Londër, të quajtur “Africa Confidential”. Ishte gjatë kësaj periudhe që vura re se vendet në Afrikë si Kenia, të cilat zhvilluan një qasje të tregut të lirë ndaj ekonomisë, u zhvilluan shumë më shpejt se ato si Tanzania, vendi fqinj, i cili ishte socialist. Në të njëjtën kohë, pabarazia dhe korrupsioni në Kenia ishte më i keq se në Tanzani. Por në ekuilibër,  u bë e qartë për mua se shumica e kenianëve po bënin më mirë se shumica ee tanzanianëve.

Unë ende e vizitoj Afrikën rregullisht. Ndikimi britanik në territoret e mëparshme është ende i fortë, por në mënyrë të vazhdueshme po tkurret, ndërsa Kina fiton vazhdimisht terren. Shumë qeveri afrikane pëlqejnë të marrin kredi të lira nga Kina dhe të kenë rrugë të lira, por të reja, por në një nivel personal ka pak dashuri për këta imperialistë të rinj ekonomikë. Dhe më shumë vende afrikane po bëhen më të kujdesshme për të mos rënë në kurthin e borxhit kinez.

Natyrisht, është e kuptueshme që vendet afrikane nuk duan të kontrollohen nga ndonjë fuqi e jashtme ; britanike, franceze apo kineze, Rusia, meqë ra fjala, nuk ka bërë kurrë ndonjë depërtim në Afrikë, megjithëse grupi Wagner,  i Presidentit Putin,  po bëhet aktiv. Marksizmi nuk ngjiti  kurrë [, përveç shkurtimisht në ish-territoret portugeze. Në një kohë, drejtuesit e grupit të vogël marksist të njohur si Fronti Popullor Çlirimtar Tigrayan, i cili deri vonë kontrollonte Etiopinë, admironin versionin komunist të Shqipërisë].

Vizitova për herë të parë një vend komunist kur shkova me autostop në Çekosllovaki, gjatë pranverës së Pragës të vitit 1968. U pushtova nga grija e sistemit, mërzia, ortodoksia, represiviteti  dhe nga guximi i njerëzve. Ndihesha i sigurt se një ditë do të hidhnin poshtë zgjedhën sovjetike.

Një mësim i hershëm si gazetar është se kurrë nuk mund të thuash,  saktësisht,  se kur do të vijë një ndryshim dramatik. Kam jetuar në Moskë si korrespondent për tre vjet e gjysmë nën Mikhail Gorbaçov. Kur mbërrita në vitin 1985, nuk takova kurrë një ekspert të vetëm - e përsëris, asnjë ekspert të vetëm -i cili mendonte se ishte e mundur që Bashkimi Sovjetik të shembet; sigurisht jo brenda pesë viteve të ardhshme. Kur Gorbaçovi filloi të reformohej dhe i gjithë sistemi filloi të lëkundet, mund të them me njëfarë krenarie se kam shkruar vazhdimisht se Gorbaçovit ose do t'i duhej ta vinte përsëri kapakun, shumë ashpër, ose gjithçka do të dilte plotësisht jashtë kontrollit.

Ky ishte një mësim i mirë për një gazetar. Një situatë mund të duket plotësisht e qëndrueshme dhe statike. Nuk ka shanse për revolucion. Nuk ka shanse për reforma. Pastaj papritmas diçka ndryshon. Një tullë e vogël është nxjerrë nga një ndërtesë e madhe. Xhindi del nga shishja. Siç paralajmëroi dikur historiani francez, Alexis de Tocqueville, regjimi represiv është shpesh më i cenueshëm kur fillon të reformohet. Atëherë është e jashtëzakonshme se sa shpejt mund të zbërthehet.

Kam bërë një gabim tjetër pas rënies së komunizmit. Kisha shumë besim se një sistem i denjë kapitalist mund të zëvendësonte shpejt atë të kalbur komunist. Takova kaq shumë rusë të zgjuar dhe energjikë, që dukeshin të gatshëm për të rindërtuar shoqërinë. Por nuk e kuptova se sa kohë duhet për të rindërtuar institucionet - ose për të ndërtuar të reja nga e para -dhe për të krijuar një ndjenjë përgjegjësie qytetare. Në vende të tilla si vendet baltike, Republika Çeke dhe Polonia, kishte mjaftueshëm një kujtesë historike të asaj që kishte ekzistuar më parë. Por në Rusi nuk kishte asgjë nga këto, vetëm një ndjenjë poshtërimi pasi perandoria e vjetër dhe sistemi i vjetër u zhdukën. Njerëzit e varfër në qytetet e vogla, me ndoshta vetëm një fabrikë të madhe,  e panë botën e tyre të vjetër që u shemb dhe asnjë e re më e mirë nuk e zuri vendin e saj. Ndoshta një pjesë e këtij procesi ka ndodhur në Shqipëri.

Një gabim tjetër i madh ishte të supozohej se Amerika do të mbetej lideri i padiskutueshëm i botës së lirë, edhe pse Kina filloi të dilte nga gjendja e mëparshme e varfërisë dhe kaosit. Pas qëndrimit në Moskë isha korrespondent në Uashington, kur Amerika po shijonte lëvizjen e saj unipolare. Në ato ditë Partia Republikane kishte një udhëheqje të qytetëruar. Republikanët dhe demokratët shpesh bashkëpunonin për çështje të mëdha. Kishte republikanë liberalë dhe demokratë konservatorë. Së bashku ata ndonjëherë - jo gjithmonë - përdorën fuqinë e tyre të fortë me mençuri. Kur Sadam Husseini pushtoi Kuvajtin në vitin 1990, ata e detyruan të largohej dhe më pas lanë Irakun vetëm. Ky ishte një sukses.

Amerika polici i mirë

Kur bëhej fjalë për Ballkanin, do të argumentoja se ishin amerikanët ata që në vitin 1995 e shpëtuan ditën duke i imponuar marrëveshjen e Dejtonit ndaj Sllobodan Millosheviqit, pasi europianët, përfshirë Britaninë, ishin shqetësuar, duke mos bërë asgjë për të ndaluar luftën e tmerrshme që u përhap pothuajse,  deri në kufijtë e Shqipërisë. (Meqë ra fjala, unë kisha bërë pak gazetari në Jugosllavi në vitet 1970 dhe 1980 dhe më vjen keq të them që nuk i kam marrë kurrë seriozisht disa nga paralajmërimet e njerëzve në zonë që thoshin se,  shpërbërja e Jugosllavisë do të bëhet e përgjakshme. Sa gabim e kisha.)

Duke u kthyer në Rusi, unë isha gjithashtu shumë i sjellshëm në mendimet e mia ndaj Vladimir Putinit,  kur ai mori detyrën në vitin 2000. Mendova se ndoshta Rusia kishte nevojë për një dorë të fortë pas një dekade kaosi. Isha i ngadaltë për të kuptuar se në çfarë përbindëshi të egër do të shndërrohej së shpejti. [Nuk e di se si do të përfundojë lufta në Ukrainë. Ai është ende mjaft i popullarizuar në mesin e njerëzve të tij. Mundësia e vetme shpresëdhënëse është që rrethi i tij i sigurokratëve, të lodhur nga ngërçi në Ukrainë, ta zëvendësojë atë me një të tyren, të cilët mund ta kenë më të lehtë të bëjnë lëshime. Rastësisht, Rusia është ende një dobësi ekonomike relative: kur komunizmi u shemb, ekonomia e saj ishte sa Holanda. Në këtë shekull, tërësisht falë naftës, gazit dhe mineraleve, ajo ngadalë arriti Spanjën dhe tani është afërsisht e njëjtë me atë të Italisë. Ende nuk mund të bëjë vetë një thekëse buke, televizor apo makinë.]

Por për mua zhvillimi më i trishtuar i kohëve të fundit në çështjet globale është ndikimi në rënie i Amerikës. Luftërat në Irak dhe Afganistan kanë pasur një efekt shkatërrues në reputacionin e Amerikës dhe aftësinë e saj për t’u pranuar si polici i botës. Por instinkti izolues dhe proteksionist ekonomik në pjesë të Partisë Republikane do të jetë pothuajse po aq i rrezikshëm, nëse Donald Trump kthehet në pushtet.

Dy incidente të vogla të fundit e ilustrojnë këtë. Arabia Saudite dhe Irani kohët e fundit kanë ardhur në një lloj akomodimi me njëri-tjetrin. Muskuli diplomatik i Amerikës në Lindjen e Mesme po zbehet. Ishte Kina ajo që solli këtë afrim saudit-iranian. Kjo do të ishte e paimagjinueshme dhjetë vjet më parë.

Edhe më pas, shikoni Sudanin. Ky ishte dikur vendi më i madh në Afrikë. Ishte një territor britanik, deri në vitin 1956. Tre vjet më parë,  amerikanët ishin thellësisht të përfshirë në përpjekjet për të ndihmuar kalimin,  nga diktatura ushtarake në sundimin civil. Por në ditët e fundit amerikanët dhe britanikët kanë luftuar për të bërë paqe. Ky është një shembull tjetër i vagullt i zbehjes së ndikimit amerikan dhe britanik në Afrikë.

Pra, ne kemi mbetur me një botë shumëpolare, shpesh kaotike, me ndjenja të këqija mes tyre të tre fuqive të mëdha -Amerika, Kina dhe Rusia-ndërsa varfëria, ndryshimet klimatike dhe diktatura ende godet shumë nga pjesa tjetër e botës.

Është mirë, këtu në Shqipëri, të shohësh që një vend i vogël në Ballkanin Perëndimor po ecën mirë me politikën e tij të jashtme. Është i vetmi vend në rajon pa dallime serioze me fqinjët. Është një anëtar aktiv i NATO-s. Ka kryesuar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Është një anëtar i vlerësuar i bllokut pro-ukrainas. Po shkon shumë ngadalë,  por në mënyrë të qëndrueshme,  drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian (të cilin Britania, meqë ra fjala, e la shumë marrëzisht).

Nëse babai im do të ishte këtu sot, saktësisht 80 vjet që kur ai doli mbi malet e bukur e të thyer në këmbë dhe mbi një gomar, ai do të ishte i habitur dhe i kënaqur nga ndryshimet. Para disa ditësh po shikoja albumin e tij me fotografi të realizuara në vitet 1943 dhe 1944, me foto të Enver Hoxhës, Mehmet Shehut, Abas Ermenjit, Abaz Kupit e të tjerë. Jeta duhet të ketë qenë vërtet e vështirë për shumicën e shqiptarëve në ato ditë, edhe para luftës. Do të ishte qesharake, madje fyese, t’i përmendja këtij publiku vështirësitë e periudhës së Hoxhës. Jam i vetëdijshëm se 30 vitet e fundit nën kapitalizëm nuk kanë qenë të lehta. Shkalla e emigrimit është e frikshme. Por unë jam mjaft i sigurt se im po të ishte këtu sot, babai ai do të ishte i emocionuar nga ajo që do të kishte parë në këtë qytet dinamik dhe në këtë universitet dinamik. Ndihem i nderuar që kam ndjekur hapat e tij në një kohë më të lumtur.

Faleminderit shumë, që më keni pritur.

*Xan Smiley, editor senior i revistës britanike “The Economist”.

Fjala e mbajtur gjatë seancës plenare të Konferencës Shkencore “Ditët e Studimeve Shqiptare” UET 2023

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH