Globi

Video e frikshme/ Burri masakron gruan sepse e refuzoi, përleshje në të mes restorantit

Shkruar nga Liberale

Tetë persona janë arrestuar në Kinë pas një sulmi të egër ndaj tre grave, që po hanin në një restorant, pasi njëra prej tyre mohoi vëmendjen e tyre të padëshiruar.

Pamjet e CCTV tregojnë një burrë duke ecur në një restorant barbeque në Tangshan rreth orës 2:40 të mëngjesit më 6 qershor, në provincën Hebei të Kinës veriore. Ai papritmas e vendos fokusin e tij tek një grua e ulur që po ndan një vakt me dy shoqërueset, në një tavolinë pranë derës.

Ai vendos dorën e tij në kurrizin e saj dhe ajo e kap shpejt dorën e tij dhe e largon. Kalojnë disa sekonda teksa bisedojnë dhe ai shkon t'i vërë krahun edhe një herë para se ajo ta shtyjë përsëri . Kësaj radhe ai i përgjigjet duke e goditur në fytyrë.

Fillon një përleshje mes të dyve dhe gruaja përpiqet ta largojë nga ajo duke i hedhur në kokë një shishe qelqi, që duket si birrë. Shoqja e saj ngrihet dhe bën të njëjtën gjë duke thyer një shishe tjetër në anën e kokës së sulmuesit.

Më pas ai e kthen vëmendjen te shoqja, duke e shtyrë për qafë. Ajo bie në tokë, për t'u goditur nga shoku i autorit.

E vetmja herë kur dikush vjen në mbrojtjen e grave brenda restorantit është kur njëra nga gratë goditet me shkelma në dysheme, shoqëruesja tjetër e mbron duke e përdorur trupin e saj si një mburojë.

Por gruaja e sulmuar fillimisht është sërish në shënjestër të autorit me xhaketë jeshile, i cili e kap me shpejtësi nga flokët për ta goditur me grusht në fytyrë dhe për të nisur një tjetër sulm dhune. Pamjet tregojnë gruan duke u tërhequr zvarrë nga restoranti, ndërsa katër burra vazhdojnë ta sulmojnë egërsisht atë.

Një minutë më vonë, burrat largohen nga vendi i ngjarjes në një rrugë anësore pas restorantit. Gruaja ngrihet dhe vrapon në një drejtim të ngjashëm.

Videot alarmante janë shpërndarë gjerësisht në internet dhe kanë shkaktuar zemërim mbi pasojat e përballjes me sjellje seksuale grabitqare.

Ajo ka shkaktuar një debat në internet për ngacmimin seksual dhe dhunën me bazë gjinore në Kinë, ku biseda rreth të drejtave të grave është rritur vitet e fundit, pavarësisht presionit nga një shoqëri patriarkale, censurës së internetit dhe mbështetjes së paqartë ligjore.

Aktivistët thonë se abuzimi në familje mbetet i përhapur dhe  paraportuar, ndërkohë që feministët e shquar përballen gjithashtu me ngacmime dhe ndalime të rregullta nga policia.

Censuruesit e webit në Kinë bllokuan fjalë kyçe të lidhura me lëvizjen #MeToo pasi një valë grash akuzuan profesorët e universitetit për ngacmim seksual në 2018.

Policia në qytetin Tangshan tha të shtunën se kishte arrestuar tetë persona me dyshimin për sulm të dhunshëm, ndërsa kërkimi për një të dyshuar tjetër ishte në vazhdim.

"Dy gratë që po trajtohen në spital pas incidentit janë"në kushte të qëndrueshme dhe jashtë rrezikut për vdekjen, ndërsa dy të tjera pësuan lëndime të lehta", thanë autoritetet të premten.

Vitin e kaluar, një kinez u dënua me vdekje për vrasjen e ish-bashkëshortes së tij teksa ajo transmetonte drejtpërdrejt në rrjetet sociale, në një rast që tronditi kombin./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH