Aktualitet

Vasili: Etilda zero rol për Reformën, rol kryesor si falsifikatore

               Publikuar në : 19:14 - 04/03/20 liberale

Nënkryetari i Lëvizjes Sociliste për Integrim, Petrit Vasili ka reaguar pas takimit që ministrja e Drejtësisë zhvilloi me ambasdoren e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim.

Pavarësisht se palët nuk u deklaruan publikisht, televizioni “Euronews Albania”, konfirmoi takimin mes tyre, teksa shkruante se ambasadorja inkurajoi Gjonajn për vazhdimin e Reformës në Drejtësi.

Në një postim në Facebook, Vasili shkruan se ministrja e Drejtësisë nuk kas asnjë rol në Reformën në Drejtësi dhe një gjë e tillë përcaktohet edhe nga Komisioni i Venecias.

Postimi i plotw i Vasilit

Etilda zero rol ne Reformen ne Drejtesi, por rol kryesor si falsifikatore!

Etilda, pra Ministria e Drejtesise, ka zero rol ne Reformen ne Drejtesi.

Zero eshte roli i Ministrise se Drejtesise dhe ky zero rol eshte percaktuar qarte ne te gjitha ligjet e Reformes ne Drejtesi.

Keto ligje te cilet jane te shkruar ne shqip dhe Anglisht… mund ti lexojne pa problem edhe shqiptaret edhe nderkombetaret bile edhe ambasadoret…!!

Komisioni i Venecias ka qene asgjesues ne opinionin e tij per Reformen ne Drejtesi dhe kerkonte prere qe Ministria e Drejtesise te mos kishte asnje karrige ne qeverisjen e gjyqesorit dhe ne asnje nga institucionet e reja te gjyqesorit.

Ja çfare thoshte Komisioni i Venecias:

“Roli i ministrit të Drejtësisë në Inspektoratin e Lartë të Drejtësisë dhe në Këshillin e Lartë Gjyqësor duhet të rishikohet, në mënyrë që të shmangë konfliktin e mundshëm të interesit.

Rregullimet duhet të rishqyrtohen për të hequr konfliktin e mundshëm të interesit.

Ministri i Drejtësisë nuk duhet të ketë karrige në gjykatën disiplinore”,
theksonte Komisioni i Venecias.

Ndersa si super falsifikatore ne funksion te rrembimit te Gjykates Kushtetuese Etilda ka vertet rol kryesor.

Falsifikimet e saj jane jo vetem shume te renda,por njeherazi edhe shume te trasha.

Dokumentet flagrante te falsifikimit kriminal, per rrembimin e kompetencave te Presidentit per Gjykaten Kushtetuese, i njeh dhe i di edhe shqiptari me i fundit.

Ndaj mbi Etilden rendojne 4 vepra penale, per te cilat ajo eshte e kallezuar ne SPAK.

Çdo alibi e mbeshtetje per falsifikatoren e qeverise ne emer te reformes ne drejtesi eshte asgjesimi i qellimit te vete reformes, per drejtesi te barabarte per te gjithe duke filluar nga ministri e deri tek qytetari me i thjeshte./Gazeta Liberale

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back