Medicus

Pajisja e re ndihmon paraplegjikët të rimarrin kontrollin e pjesshëm të krahëve dhe duarve

Shkruar nga Laert MIRAKU
Pajisja e re ndihmon paraplegjikët të rimarrin kontrollin e
Elektrodat futen në një neurostimulator (IPG), i cili përdoret për të stimuluar palcën kurrizore të pacientëve të paralizuar për t'i ndihmuar ata të rifitojnë lëvizjen në këtë foto të marrë nga Onward Medical më 12 prill 2020.

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Më shumë se 40 njerëz që vuanin nga paraliza nga qafa poshtë, rifituan kontrollin e pjesshëm të krahëve dhe duarve të tyre falë një pajisjeje relativisht të thjeshtë për t'u përdorur, tha një studim i madh rezultatet e të cilit u publikuan këtë të hënën.

Prova ngjalli shpresat se pajisja jo-invazive mund të ndihmojë njerëzit me lëndime të shtyllës kurrizore të rifitojnë përdorimin shumë të rëndësishëm të duarve të tyre. 

Pajisja, e zhvilluar nga firma zvicerane e teknologjisë mjekësore Onward, jep një rrymë elektrike përmes elektrodave të vendosura në lëkurën e pacientëve të paralizuar afër vendit ku u dëmtua palca kurrizore.

Pas dy muajsh terapie, 43 nga 60 personat që morën pjesë në provë rifituan forcën dhe aftësinë për të përdorur krahët dhe duart, sipas studimit në revistën Nature Medicine .

"Unë mendoj se mund të ndryshojë jetën për shumicën e njerëzve me dëmtim të palcës kurrizore," tha në një konferencë për shtyp autori kryesor i studimit neuroshkencëtari amerikan Chet Moritz.

Fusha pë të cilën po flasim ka bërë përpara viteve të fundit, me stimulimin elektrik të palcës kurrizore duke lejuar disa pacientë të rifitojnë aftësinë për të ecur.

Megjithatë, këto pajisje kërkojnë kirurgji invazive për të implantuar pajisje pranë palcës kurrizore.

Ndërsa pajisja më e thjeshtë pas njoftimit të së hënës mund të duket më pak revolucionare, disa nga pjesëmarrësit e takimit theksuan se sa i rëndësishëm është përdorimi i duarve për njerëzit e paralizuar.

"Të gjithë mendojnë se për një dëmtim të shtyllës kurrizore, gjithçka që dëshironi të bëni është të jeni në gjendje të ecni përsëri," tha Melanie Reid, një gazetare britanike dhe pjesëmarrëse në takim, e cila ishte e paralizuar kur ra nga kali 15 vjet më parë.

“Por nëse jeni paraplegjik apo tetraplegjik, ajo që ka më shumë rëndësi janë duart që punojnë”, tha ajo në konferencën për shtyp.

Reid tha se ishte "e kënaqur" me pajisjen, e cila e lejoi atë të kapte dhe madje të lëvizte nëpër telefonin e saj duke përdorur dorën e majtë.

Një tjetër pjesëmarrës, Sherown Campbell, tha se pajisja e ndihmoi atë të përmirësonte shpejtësinë e shtypjes, të gatuante dhe të shkruante, si dhe gjëra të tjera që përmirësonin "cilësinë e jetës".

Pilates për gishtat tuaj 

Reid tha se stërvitja me pajisjen ishte punë e vështirë, duke e krahasuar atë me "bërjen e një klase Pilates me gishta".

Moritz shpjegoi se kjo punë zhvillon lidhje të reja midis trurit dhe gjymtyrëve të prekura, duke rritur përfitimet me kalimin e kohës edhe kur pajisja nuk është e lidhur.

Studimi u dallua gjithashtu për shkak të madhësisë së tij - shumica e provave të pajisjeve të ngjashme kanë përfshirë vetëm një ose një pjesë të vogël të pacientëve.

Neuroshkencëtari francez Gregoire Courtine, i cili mbikëqyri studimin, tha për AFP se ishte "i pari në historinë e mjekësisë së palcës kurrizore që tregoi siguri dhe efikasitet në përmirësimin e rikuperimit të tetraplegjikëve".

Courtine tha se Onward ishte në diskutime për miratimin e pajisjes në Shtetet e Bashkuara, me shpresën se do të mund të dilte në treg atje deri në fund të vitit. Në mënyrë ideale, Evropa do të pasonte së shpejti, shtoi ai.

Në të kundërt, implantet që mund t'i lënë njerëzit e paralizuar të ecin përsëri, ka shumë gjasa që të mos jenë gjerësisht të disponueshme.

Çmimi për pajisjen e Onward mbetet i panjohur, megjithëse Courtine tha se qëllimi ishte që ai të ishte "i aksesueshëm".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH