Medicus

Astma: Shkencëtarët gjejnë një shkaktar të ri të dëmtimit të mushkërive

Shkruar nga Liberale

Astma: Shkencëtarët gjejnë një shkaktar të ri të

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar thonë se kanë gjetur një shkak të ri, pas shumë dëmeve që shkakton astma.

Qelizat në rrugët e frymëmarrjes shtrydhen deri në shkatërrim gjatë një sulmi, tregon hulumtimi i tyre. Dhe barnat për të parandaluar këtë, në vend që të menaxhojnë pasojat, mund të thyejnë ciklin e dëmtimit, - thanë studiuesit e Kings College në Londër - për revistën Science. Rrugët e frymëmarrjes të njerëzve me astmë janë të ndjeshme ndaj shkaktarëve të tillë si poleni, kafshët shtëpiake dhe ushtrimet fizike. Ata bëhen të përflakura ose të fryra, duke shkaktuar simptoma, përfshirë kollën dhe frymëmarrjen.

Barnat ose inhalatorët ekzistues mund të zvogëlojnë këtë inflamacion dhe të ndihmojnë në mbajtjen e rrugëve të frymëmarrjes të hapura. Por sulmet e përsëritura mund të shkaktojnë dhëmbëza të përhershme dhe ngushtim të rrugëve të frymëmarrjes.

Gjatë një sulmi, muskuli i lëmuar që rrethon rrugët e frymëmarrjes fillon të shtrydhet dhe shtrëngohet, i njohur si bronkokonstriksion. Ekipi i Kings College London studioi këtë proces në detaje, duke përdorur minj dhe mostra të indeve të mushkërive njerëzore. Studiuesi kryesor, Prof Jody Rosenblatt tha se bronkokonstriksioni dëmton rreshtimin e rrugëve të frymëmarrjes, duke rezultuar në inflamacion afatgjatë, dhe infeksione që shkaktojnë më shumë sulme.

Deri më tani, ky dëmtim i rreshtimit ishte anashkaluar, tha ajo për BBC News.

"Kjo rreshtim epitelial është linja e parë e mbrojtjes së trupit kundër gjërave si infeksionet dhe megjithatë po dëmtohet gjatë sulmeve të astmës," tha Prof Rosenblatt. "Ka një plagë të vazhdueshme që ndodh - është një rreth vicioz. "Nëse e bllokojmë dëmin, shpresojmë që kjo mund të ndalojë sulmet që të ndodhin fare."

Një trajtim i mundshëm parandalues që studiuesit po eksplorojnë është një element i quajtur gadolinium, i cili duket se ndihmon - të paktën te minjtë. Por nevojitet shumë më tepër punë për të parë nëse mund të jetë mjaft e sigurt dhe efektive për t'u provuar te njerëzit - dhe kjo do të marrë vite. Drejtoresha e kërkimit dhe inovacionit për Astma dhe Mushkëritë në Mbretërinë e Bashkuar Dr Samantha Walker tha: "Ky zbulim hap dyer të reja të rëndësishme për të eksploruar opsionet e reja të mundshme të trajtimit që nevojiten dëshpërimisht, për njerëzit me astmë."

Organizata bamirëse thotë se është thelbësore që njerëzit me astmë të vazhdojnë të përdorin medikamentet e tyre të përshkruara në mënyrë korrekte - shumë duhet të jenë në gjendje të vazhdojnë jetën e tyre pa u penguar nga simptomat, dhe për ata që ende kanë simptoma është e rëndësishme që të flasin me ndonjë specialist të kujdesit shëndetësor.

"Ne e dimë se ka shumë njerëz për të cilët trajtimet ekzistuese të astmës nuk funksionojnë aq mirë, kështu që është jetike që të vazhdojmë të financojmë kërkime për të gjetur trajtime të reja që trajtojnë më mirë shkaqet e astmës."

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH