Aktualitet

‘Tren i blinduar me 21 vagonë’, Kim Jong-Un i shkon për vizitë Putin: Armë në këmbim të gazit. SHBA gati të reagojë

Shkruar nga Liberale
‘Tren i blinduar me 21 vagonë’, Kim Jong-Un i shkon për

Vladimir Putin i kërkon ndihmë Koresë së Veriut për të siguruar furnizime me municion dhe raketa antitank. Pheniani përgjigjet me entuziazëm sepse e sheh si një mundësi e shkëlqyer për të dalë nga izolimi diplomatik, ose për të marrë teknologjitë ruse për satelitët dhe nëndetëset bërthamore, por mbi të gjitha për ushqim dhe naftë, kështu që i nevojshëm bashkëpunimi për vendin aziatik pas tre viteve të mbylljes së kufijve për të shmangur përhapjen e koronavirusit. Gjithçka do të diskutohet javën e ardhshme në një takim kokë më kokë mes Putinit dhe liderit suprem të Koresë së Veriut. "Koreja e Veriut do të paguajë një çmim nëse furnizon Rusinë me armë," tha këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan.

Babai i tij, Kim Jong-Il , kishte frikë nga fluturimi, kështu që ai udhëtonte gjithmonë me një tren të blinduar. Por Kim Jong-Un, diktatori aktual i Koresë së Veriut, ka treguar në të kaluarën se nuk ka frikë nga fluturimi. Për shembull, për të arritur në Singapor, në vitin 2018 kur u zhvillua takimi historik me Trump në Sentosa, ai hipi në një Boeing 747 të Air China. Treni i famshëm i gjelbër i blinduar dhe luksoz, i formuar nga 21 vagona, i cili do të shoqërojë Kim Jon-Un, do të paraprihet nga një kolonë që duhet të sigurojë që gjithçka të jetë e qetë. Në atë tren, Kim u përball me udhëtime më të gjata, me destinacion Hanoi dhe madje edhe Pekin, ndërsa ai i javës së ardhshme do të jetë më i shkurtër dhe më i qëndrueshëm.

Ky pasion për "trenat e blinduar" në thelb bashkon Kim dhe Putin. Edhe Cari, vitet e fundit, gjithnjë e më shumë i frikësuar nga sulmet, ka preferuar të udhëtojë në autokolona super të sigurta. Zbulimi i udhëtimit nga Kim, i cili nuk largohet shpesh nga vendi i tij, u raportua një ditë më parë nga Neë York Times .

Dje u konfirmua edhe nga Shtëpia e Bardhë, ndërsa Kremlini u përgjigj se nuk mund të thotë nëse do të ketë një takim mes dy liderëve. Por takimi Putin-Kin përfaqëson një kambanë alarmi sepse tregon një afrim midis Phenianit dhe Moskës. Ambasadori Stefano Stefanini, këshilltar shkencor i ISPI, shpjegon në një intervistë për AdnKronos: “Po flasim për një kërcënim ndërkombëtar afatmesëm dhe afatgjatë. Deri vonë, Rusia kishte bashkëpunuar me Perëndimin dhe me Kombet e Bashkuara në përpjekje për të kufizuar kërcënimin e Koresë së Veriut dhe përhapjen e saj të raketave dhe bërthamore. Tani është duke rekrutuar një vend si Koreja e Veriut, si aleat në luftën në Ukrainë."

“Është alarmante se çfarë mund të marrë Kim në këmbim të municioneve: jo vetëm gaz dhe ushqim, jetike duke pasur parasysh vështirësitë e një vendi ku pandemia ka përkeqësuar situatën e saj të vështirë ekonomike, por edhe mbështetjen për zhvillimin e satelitëve dhe nëndetëseve bërthamore. Neë York Times shpjegon: "Koreja e Veriut përballet me pengesa kritike teknologjike në programet e saj bërthamore dhe raketore, si dhe me nevojë të madhe ekonomike, dhe Rusia mund ta mbështesë atë."

Sipas Lee Byong-chul, një ekspert në Institutin për Studimet e Lindjes së Largët të Universitetit Kyungnam në Seul, i cituar nga gazeta amerikane, "Koreja e Veriut mund të ketë tepricë të madhe municionesh në dispozicion, sepse ajo nuk ka bërë një luftë që nga viti 1953. Dhe me armatimet e bazuara kryesisht në sistemet e armëve sovjetike, municionet e Koresë së Veriut janë përgjithësisht të pajtueshme me ato të Rusisë. Ky është një lajm tronditës për Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane që shpresojnë për një fund të hershëm të luftës në Ukrainë. Municioni i Koresë së Veriut mund t’i shtojë benzinë zjarrit”.

Sakaq, dje u publikua një tjetër lajm që tregonte se rusët kanë nevojë për ushtarë dhe armë. Qeveria kubane njoftoi se ka çmontuar një rrjet të rekrutimit të mercenarëve në ishull për të shkuar për të luftuar në Ukrainë, në anën e ushtrisë ruse. Kuba - e cila është gjithashtu një aleate e Putinit - specifikoi: "Ne nuk marrim pjesë në luftën në Ukrainë, nuk jemi të përfshirë". Dje Putin bëri një nga gabimet e tij dialektike duke thënë se "është e neveritshme që hebreu Zelensky mbulon glorifikimin e nazizmit dhe atyre që udhëhoqën Holokaustin në Ukrainë". Kievi u përgjigj se "Cari përdor Holokaustin për të justifikuar krimet".

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të jetë sot në Ukrainë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH