Showbiz

Studimi i fundit: Përqafimi, një gjest që i bën mirë zemrës dhe trupit

Shkruar nga Liberale
Studimi i fundit: Përqafimi, një gjest që i bën mirë

Ai çliron neurotransmetuesit e mirëqenies dhe është i mirë për shëndetin tuaj: një shtrydhje që mund të shprehë shumë emocione të ndryshme

Një përqafim mund të jetë më i mirë se ilaçi. E mësuam të vlerësonim rëndësinë dhe ëmbëlsinë e këtij gjesti në muajt e vështirë të Covid-it, kur kontaktet fizike parandaloheshin ose të paktën nuk rekomandoheshin: nuk shtrëngonim duart, nuk shkëmbenim efuzione, përqafimet ishin jashtë kufijve edhe me njerëzit më të dashur.

Duke qenë se jeta duket se është kthyer në normalitet dhe mendja e njeriut priret të harrojë përvojat e pakëndshme, ndoshta nuk është keq të tërhiqni vëmendjen se sa e ëmbël dhe e dobishme mund të jetë një përqafim që vjen aq spontanisht saqë pothuajse i shpëton vetëdijes sonë, në shumë tipologji.

Përfitimi i parë që vjen nga përqafimi është stimulimi i shqisës së prekjes, pra aftësia që na lejon, duke prekur një objekt, të njohim disa nga karakteristikat e tij, si qëndrueshmëria dhe forma. Është një kapacitet i të gjithë lëkurës, megjithëse ka disa zona të trupit që janë më të ndjeshme se të tjerat, si p.sh. pëllëmba e dorës, gishtat, buzët dhe shputat e këmbëve. Kontakti mund të ndodhë në mënyra të ndryshme, për shembull me një prekje të shpejtë, e cila thjesht na bën të perceptojmë praninë e një objekti dhe të marrim kundërmasat përkatëse (heqim dorën nëse kemi hasur në diçka që djeg, pickon ose shkakton dhimbje), ose me prekje e ngadaltë, përmes së cilës ne perceptojmë jo vetëm praninë e një trupi të jashtëm, por "në fillim" perceptojmë synimet dhe një sërë kuptimesh afektive.

Përqafimi si një gjest butësie dhe miqësie është i pranishëm thuajse në të gjitha kulturat njerëzore dhe është një nga format më të zakonshme të vërshimit: dy ose më shumë njerëz vendosin krahët rreth qafës, shpinës ose belit njëri-tjetrin. Të tjerat mbyllen për një periudhë kohore që mund të jetë çdo gjatësi. Ndryshe nga puthja, e cila është më intime dhe personale, ajo shpreh dashurinë në një mënyrë më gjenerike, aq sa mund të përqafohesh edhe në publik pa ngjallur mosmiratim. Të dashuruarit, por edhe prindërit e fëmijët, miqtë e madje edhe të njohurit përqafohen pas një njohjeje të shkurtër, për të shprehur simpatinë e ndërsjellë dhe ndjenjën e vëllazërisë.

Shkenca ka studiuar prej kohësh përfitimet e përqafimit. Fakti i mbajtjes në krahët e një personi tjetër transmeton një ndjenjë të menjëhershme rehatie dhe mirëqenieje, për shkak të prodhimit të oksitocinës, hormonit të lumturisë dhe uljes së nivelit të kortizolit, i cili në vend të kësaj rregullon stresin. Kontakti midis dy trupave që grumbullohen, në fakt, ka aftësinë të stimulojë disa neurotransmetues, përfshirë endorfinën, të aftë për të gjeneruar një ndjenjë kënaqësie të thellë, për të ulur perceptimin e dhimbjes, duke sinkronizuar frymëmarrjen e dy njerëzve që përqafohen, duke ulur rrahjet e zemrës. Prandaj, një përqafim që zgjat për të paktën tridhjetë sekonda, na bën të ndihemi më të qetë, ul nivelin e ankthit dhe madje ndihmon në uljen e presionit të gjakut: Përqafimi i shpeshtë ose kalimi i natës duke fjetur i përqafuar nga partneri juaj gjithashtu ka efekte pozitive në sistemin imunitar. Pra, kuptimet simbolike të përqafimit prekin trupin dhe psikikën së bashku, duke na rikthyer në ndjenjën e mbrojtjes dhe kujdesit tipik të viteve të fëmijërisë sonë, kur e braktisnim veten të sigurt në krahët e mamasë dhe babit.

Përqafimet nuk janë të gjitha njësoj; në varësi të kontekstit dhe mënyrës sesi e mbajmë tjetrin pranë vetes, mund të shprehim shumë kuptime të ndryshme. I njohim më të shpeshtat.

- Përqafim romantik - Krahët e partnerit janë një strehë e sigurt dhe kontakti lëkurë me lëkurë shpalos një univers ndjesish. Mund të jetë edhe më intensive se një puthje dhe madje të zgjasë një natë të tërë, pa u shkrirë në gjumë. Kjo është dashuria!

- Përqafimi i nënës – Është një tjetër vend i mrekullueshëm për t'u ndjerë i lumtur, i sigurt dhe në qendër të botës.

- Përqafim anësor- Më së shumti ka një natyrë ngushëlluese: për ta bërë atë, i vendosim krahun rreth shpatullave të personit duke i qëndruar në krah. Komunikon dashuri dhe ngrohtësi, për ta bërë tjetrin të perceptojë afërsinë tonë.

- Përqafim vallëzimi - Riprodhon qëndrimin që keni kur kërceni: njëri nga të dy kalon krahët rreth belit të tjetrit, tjetri i shtrëngon në pjesën e pasme të qafës. Është një gjest intim dhe intensiv që zakonisht përfshin çiftet në momente intime dhe të lumtura.

- Gjysmë përqafim - Është shenjë mbështetjeje dhe pranimi, por pa interesa romantike: i vendos krahun tjetrit, pak a shumë fort në shpatull, duke e afruar kokën pak më afër supit.

- Njëri nga të dy e shtrëngon tjetrin me forcë, - por tjetri mbetet i palëvizur pa iu përgjigjur shtrëngimit. Qoftë një gjest miqësie apo dashurie, ndjenja shkon vetëm në një drejtim, të paktën në atë moment.

- Përkëdhelje - Gjest tipik i dashurisë mes miqve apo familjes, veçanërisht mes meshkujve, shpreh një marrëdhënie të mirë, por me një limit. Kur një mashkull e rezervon këtë gjest për një vajzë është një shenjë se nuk ka romantizëm nga ana e tij. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH