Aktualitet

Sot pritet zgjedhja e tij/ Gjashtë muaj ferri e presin kryeministrin e ri britanik, Rishi Sunak

Shkruar nga Liberale

Sot është votimi i parë pasardhësin e Liz Truss dhe mund të ketë tym të bardhë para pasdites. Ish-kryeministri Boris Johnson ka njoftuar se nuk do të kandidojë më për lidershipin konservator, duke e lënë ish-ministrin e financave Rishi Sunak si favorit të qartë.

Pas tij është kandidatura e jashtme e Penny Mordon. Sipas informacioneve të fundit, ajo ka në dispozicion vetëm 30 deputetë që mbështesin kandidaturën e saj, ndonëse deri në orën 15:00 (me orën e Shqipërisë) do të duhet të paraqesë të paktën 100, nëse dëshiron të qëndrojë në proces.

Sipas rregullave të shpallura nga Graham Brady, kreu i "Komitetit 1922" që mbikëqyr procesin, nominimet duhet të dorëzohen deri në orën 15:00 të së hënës. Nëse vetëm njëri merr numrin e kërkuar të deputetëve, atëherë do të shpallet fitues të hënën. Nëse ka dy kandidatë për kryeministra, anëtarët e partisë do të zgjedhin fituesin në një votim online.

Me të dhënat e deritanishme është ende e mundur që Rishi Sunak të shpallet kryetar i Partisë Konservatore dhe kryeministër i ri, ndonëse se kur do të bëhet kjo zyrtarisht mbetet e panjohur pasi do të kërkojë përfshirjen e mbretit Charles.

Problemet me të cilat është përballet kryeministri i ri

Ai ka qenë deputet për vetëm shtatë vjet dhe ministër për vetëm dy, dhe madje edhe kolegët e tij që e mbështesin atë për kryeministër pranojnë se i mungon përvoja e gjerë në të gjithë bordin, duke e bërë të vështirë përballimin e krizave të shumta të grumbulluara.

Mes problemeve me të cilat përballet sistemi kombëtar shëndetësor i Britanisë me koronavirusin, gjendjes së ekonomisë, një ndërprerjeje të mundshme në sektorin e energjisë dhe një dimri plot greva, një gjashtëmujor në dukje shumë i vështirë për Britaninë e Madhe.

Duke shpallur zyrtarisht kandidaturën e tij të dielën, Sunak tha se "rregullimi i ekonomisë" është përparësia e tij e parë, megjithëse ai nuk ka dhënë më shumë detaje.

Kolegët e tij e trajtojnë atë si "Mesia", pasi siç theksohet nga mediat britanike, është ai që zbatoi sistemin e pezullimeve gjatë periudhës së koronavirusit dhe parashikoi reagimin katastrofik të tregjeve ndaj uljeve të taksave të shpallura nga Besim.

Një burim i afërt me Sunak zbuloi se pavarësisht se gjithçka shkon në favor të tij, ai "nuk po merr asgjë si të mirëqenë". "Rishi do të vazhdojë të flasë me kolegët këtë mëngjes përpara se të publikohen dokumentet e nominimit për të kuptuar se si të bashkohet më mirë partia dhe të çohet vendi përpara," tha një burim pranë tij.

"Ai tani pritet të bëjë pothuajse të pamundurën: të përmbysë vlerësimet e ulëta të konservatorëve dhe të fitojë zgjedhjet kundër Keir Starmer të laburistit pas dy vjetësh," shkruan "The Guardian".

Disa nga dilemat me të cilat u përball Liz Truss, mbeten ende në fuqi: A do të mbështesë emigracionin, apo do të mbështesë premtimet për masa më të ashpra pas Brexit? A mund ta përmbushë ai zotimin e Johnson në 2019 se Britania nuk do t'i kthehet masave shtrënguese, apo do të argumentojë se duke pasur parasysh gjendjen e tregjeve, shkurtimet janë të nevojshme? A do t'u bëjë thirrje qytetarëve që të reduktojnë konsumin e energjisë për të shmangur ndërprerjet para dimrit? A do të jetë pajtues ndaj kërkesave të nëpunësve civilë apo do ta kthejë këtë çështje në luftë me Laburistët?/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH