Sociale

SOT NË HISTORI: 14 burra fluturuan mbi 'Trekëndëshin e Bermudës' por nuk u gjetën më kurrë

Shkruar nga Liberale
SOT NË HISTORI: 14 burra fluturuan mbi 'Trekëndëshin e

Më 5 dhjetor 1945, pesë bombardues silurues të marinës amerikane, të njohur si “Fluturimi 19”, u ngritën nga baza e tyre në Florida në një mision rutinë stërvitor dhe nuk u panë më.

Të 14 anëtarët e ekuipazhit dhe avionët e tyre u zhdukën pasi hynë në Trekëndëshin e Bermudës, një zonë detare  që shtrihet deri në 4 milionë kilometra katrorë dhe kufizohet nga bregu juglindor i SHBA-së, Bermuda dhe Porto Riko.

Misteri i Fluturimit 19, ose "Patrullës së Humbur" siç u bë e njohur, dhe zhdukjet e pashpjegueshme të mëvonshme të avionëve dhe anijeve mbi të njëjtin vend, i shtynë shumë teoricienë të konspiracionit ta përshkruanin Trekëndëshin e Bermudës, me veti të jashtëzakonshme. Më vonë studimet treguan se nuk kishte asnjë të veçantë, por avionët që janë rrëzuar u kishte mbaruar karburanti.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH