Politikë

Shtyhet gjyqi për Gërdecin/ Ish-ministri Fatmir Mediu kërkon 90 dëshmitarë, mes tyre zyrtarë të mbrojtjes së SHBA-së

Shkruar nga Liberale
Shtyhet gjyqi për Gërdecin/ Ish-ministri Fatmir Mediu kërkon 90

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit vendosi këtë të premte që të shtyjë për 22 shtator seancën për tragjedinë e Gërdecit ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu. Gjatë seancës mbrojtja kërkoi që Mediu t'i nënshtrohet gjykimit të shkurtuar dhe të thirren edhe 90 dëshmitarë.

Ndërkohë Prokuroria e Posaçme kundërshtoi heqjen dorë nga gjykimi i shkurtuar duke e argumentuar se nuk ekzistojnë kushtet ligjore, mbështetur në vendimin unifikues të kolegjeve të Gjykatës së Lartë. Gjykata i ka lënë Prokurorise 15 ditë kohë të bëjë gati listën e provave, mbi 24 mijë faqe dokumentacion.

Kujtojmë se Fatmir Mediu akuzohet për shpërdorim detyre, që lidhet me ngjarjen tragjike të Gërdecit, ku humbën jetën 26 persona, përfshirë burra, gra e fëmijë.

Konkretisht ai akuzohet për dy vepra penale për “Shpërdorim detyre”, njëra e parashikuar nga Kodi Penal dhe tjetra nga Kodi Penal Ushtarak, pasi në kohën që ka ndodhur ngjarja ai ka qenë ministër i Mbrojtjes dhe ngarkohet dhe me përgjegjësi për zbatimin e Kodit Penal Ushtarak.

Më herët GJKKO ka pranuar kërkesën që pjesë e seancave të jenë edhe familjarët e viktimave, si palë e procesit ku gjykohet ish-ministri Mediu.

Lista e dëshmitarëve që do të thërrasë ish-ministri Mediu;

Lista e dëshmitarëve të huaj

A. Personalitete Politike

Gordon England

Franc Josef Jung

Arturo Parisi

Lazar Elenovski

Gjeneral brigade Georgios Mouroutsos

Kolonel Louis Boros dhe Gregory Cannata

Patric Corneilous Henry

Davis Clark Howell

Sidney Tison Mac Intyre

William Merrit Hart

Rodney Spencer Taylor

Lista e dëshmitarëve shtetas shqiptarë:

A. Shtetas civilë të ndarë në personalitete politike dhe subjekte të tjerë

Pandeli Majko

Besnik Mustafaraj

Ridvan Bode

Aldo Bumçi

Mimi Kodheli

Besnik Baraj

Personalitete ushtarake:

Gjenerallejtnant Michael Barbero

Gjeneralmajor Vito Di Ventura

Gjeneralmajor Buzz Kievenaar

Personalitete shqiptare:

Myqerem Tafaj

Bari Shaqiri

Ahmet Premçi

Sajmir Kodra

Gëzim Musabelliu

Leonard Demi

Petro Koçi

Ahmet Osmani

Plarent Ruka

Enkelejda Malaj

Idriz Konjari

Flutura Kodra (Çavolli)

Luan Duzha

Stavri Çipa

Begator Mane

Ardian Mullai

Adriatik Mema

Agim Lala

Shpëtim Spahiu

Bardhyl Kollçaku

Pëllumb Qazimi

Kostaq Karoli

Maksim Malaj

Kristaq Gerveni

Arian Zaimi

Nazmi Cahani

Gezim Bajrami

Foto Duro

Xhevdet Zeneli

Hysen Cekodhima

Martin Lazri

Çesk Milja

Drini Nikolla

Aleksandër Pando

Zenel Kuçana

Nazmi Shera

Asim Selmani

Ruzhdi Kuçi

Manushaqe Shehu

Maksim Hamiti

Dhori Spirollari

Bexhet Zeqiri

Ymer Stafa

Rasim Metallari

Latif Çela

Mondi Hoxha

Besim Malaj

Shkëlqim Sina

Fatmir Bozdo

Dhimitër Kerri

Veip Bello

Anthony L. May

Larry R. Smith

Peter J. O'Connor

Michael Eldredge

Kenneth Witeley

Dondi Albritton

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH