Aktualitet

MOTI I DITËS: Java nis me ulje temperaturash, reshje shiu në këto zona

Shkruar nga Liberale

MOTI I DITËS: Java nis me ulje temperaturash, reshje shiu në këto

Vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike dhe vlera termike në rënie të ndjeshme për të shkak i depërtimit të masave ajrore polare që ka përfshirë jo vetëm vendin tonë por pjesën më të madhe të Europës.

Si shkak i këtij depërtimi problematik do të bëhen ngricat e forta në akset rrugore. Përjashtim bën dita e Hënë ku moti pritet të jetë me reshje shiu të herëpasherëshme me intensitet të ulët e hera – herës mesatar në dy ekstremet veri- jug. Në zonën e Alpeve, verilindje mbi 1000 metër dhe malësitë e jugut në lartësitë mbi 800 metër reshje bore me intensitet të ulët lokalisht mesatare.

Era me drejtim verilindje – juglindje shpejtësi 1-8m/s, përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era heras-herës bëhet relativisht intensive me shpejtësi 10-15m/sek. Valëzimi në dete 1-3 ballë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH