Globi

Pas vrasjes në mes të Berlinit, Gjermania dëbon dy diplomatët rusë

Shkruar nga Liberale
Pas vrasjes në mes të Berlinit, Gjermania dëbon dy

Prokurorët gjermanë kanë thënë se ka prova të mjaftueshme që tregojnë se Rusia ose Çeçenia urdhëruan vrasjen e një gjeorgjiani në Berlin. Në fund të gushtit, 40-vjeçari Zelimkhan Khangoshvili u ekzekutua në parkun Kleiner Tiergarten të Berlinit.

I dyshuari në këtë rast, një shtetas rus 49 vjeç, i cili e qëlloi atë në kokë dhe gjoks, teksa vete ishte në makinë, shkruan DW.

Ministria e Jashtme gjermane gjithashtu njoftoi se dy punonjës në ambasadën e Rusisë në Berlin ishin shpallur non grata dhe janë dëbuar

Emrat dhe pozicionet e diplomatëve nuk u dhanë, megjithëse ministria tha se e ndërmori kete veprim pasi autoritetet ruse nuk arritën të “bashkëpunojnë sa duhet” në hetimin e vrasjes.

Ministria e jashtme ruse e quajti masën për t’i dëbuar diplomatët një “hap jo miqësor, të pabazuar” dhe u zotua të përgjigjet.

Khangoshvili ishte një azilkërkues me prejardhje çeçene nga Gjeorgjia që luftoi kundër rusëve si separatist ne vitet 1999 – 2009. Pas luftës, ai raportohet se ka punuar në Ukrainë dhe Gjeorgji kundër interesave ruse./Gazeta Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH