Aktualitet

"Nxito, kontrollohu", Tetori rozë, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit

Shkruar nga Liberale
"Nxito, kontrollohu", Tetori rozë, muaji i

Tetori rozë, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit. Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka shpallur muajin tetor, si muajin e luftës kundër kancerit të gjirit, ku me më shumë vëmendje ndaj këshillave të mjekëve, mund të shpëtohen jetë.

Tetori rozë organizohet çdo vit dhe synon të shpërndajë sa më shumë nformacione në lidhje me shëndetin e gjirit, si dhe të rrisë ndërgjegjësimin për parandalimin dhe zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit te gratë dhe vajzat në të gjithë globin.

Simptoma e parë e dukshme e kancerit të gjirit është tipikisht një gungë që ndihet ndryshe nga pjesa tjetër e indeve të gjirit. Më shumë se 80% e rasteve me kancer gjiri janë zbuluar kur femra ndjen një gungë në gji. Kanceri i hershëm i gjirit zbulohet nga një mamografi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH