Globi

Ndërron jetë legjenda amerikane e xhazit

Shkruar nga Liberale
Ndërron jetë legjenda amerikane e xhazit

Këngëtari amerikan i popit dhe xhazit, Tony Bennett ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

Benett ishte ndoshta më i njohur për këngën e tij me firmë të vitit 1962 “I Left My Heart” në San Francisko, si dhe për vënien në skenë të një rikthimi mahnitës në karrierë gjatë viteve 80 dhe 90 që i dha atij popullaritet të qëndrueshëm deri në pleqëri.

Ai fitoi 19 çmime Grammy, duke përfshirë një çmim për arritje të jetës në vitin 2001 dhe ka shitur më shumë se 50 milionë rekorde në mbarë botën.

Ai u diagnostikua me Alzheimer në vitin 2016. Aftësia e Bennett për të performuar në të gjithë zhanret e pop-it, grupit të madh dhe xhazit i dha atij lavdërime dhe një rrip transportieri bashkëpunëtorësh të gatshëm.

Ai dëshmoi rëndësinë e tij në vitin 2014 duke bashkëpunuar me Lady Gaga në albumin Cheek to Cheek , i cili pa që dyshja të trajtonte një sërë standardesh xhaz.

Ishte një rekord numër 1 në SHBA dhe e bëri Bennett aktin më të vjetër të gjallë që arriti në vendin e parë, një rekord që ai e mbante tashmë falë albumit të tij të vitit 2011 Duets II.

Ai la katër fëmijë: Danny dhe Dae nga martesa e tij me Beech dhe Joanna dhe Antonia nga martesa e dytë me Sandra Grant Bennett, nga e cila u nda në vitin 1979. Ai është i martuar me Susan Crow, 40 vjet më e vogël nga ai, që nga viti 2007.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH