Globi

Momenti rrëqethës, i riu e çon motrën e tij 16-vjeçare në pyll, e sulmon seksualisht dhe më pas e vret. Zbulohet nga videot

Shkruar nga Liberale

Vetëm pas disa muajve kanë dalë në dritë pamjet filmike, që tregojnë momentin e tmerrshëm ku 16-vjeçarja Amber Gibson çohet në një pyll nga vëllai i saj adoleshent Connor, përpara se ai ta sulmonte seksualisht dhe ta vriste.

Connor Gibson sulmoi motrën e tij më të vogël Amber në një park në Hamilton, South Lanarkshire. Ai i hoqi rrobat e saj para se të tentonte ta përdhunonte, e goditi vazhdimisht në kokë dhe e mbyti për vdekje.

Juristët dëgjuan se fëmijët kishin qenë në kujdestari nga një familje së bashku, por më vonë kishin jetuar të ndarë.

[caption id="attachment_1373353" align="alignnone" width="957"] Connor dhe Amber me prindërit e tyre birësues, Carol dhe Craig Niven[/caption]

Amber ishte e emocionuar për t'u takuar me vëllain e saj më të madh natën e 26 nëntorit 2021 dhe i dërgoi një selfie një shoqeje me titullin vëllai im i madh disa orë përpara se ai ta sulmonte për vdekje pas një grindjeje.

Pamjet e kamerave tregojnë 20-vjeçarin Connor, duke ecur krah për krah me Amber në një trotuar. Pamjet e mëvonshme kapin Connor duke ecur vetëm në shtëpi përpara se të përkulej për disa sekonda nga një gardh - me sa duket i rraskapitur.

Ai më vonë është filmuar duke dalë me majë të këmbëve nga banesa e tij, përpara se të hidhte sendet që kishte veshur gjatë sulmit, duke përfshirë një pallto të njollosur me gjak që më vonë ndihmoi për ta dënuar atë.

Amber u raportua e zhdukur në mbrëmjen e së premtes, 26 nëntor dhe trupi i saj u zbulua në Cadzow Glen në orën 10:10 të mëngjesit të 28 nëntorit.

Para kësaj, një vendas Stephen Corrigan, 45 vjeç, kishte hasur adoleshenten e pajetë gjatë një shëtitjeje. Por në vend që të lajmëronte policinë, perversi e preku atë në mënyrë të papërshtatshme dhe më pas e fshehu trupin e saj.

[caption id="attachment_1373352" align="alignnone" width="956"] Stephen Corrigan[/caption]

Connor u arrestua më 1 dhjetor dhe, një ditë para arrestimit të tij, postoi në Facebook një kujtim të ndjerë për motrën e tij, duke shkruar: "Amber, do të fluturosh lart për pjesën tjetër të kohës. Të gjithëve do të na mungosh. Sidomos mua. Të dua xhenxhefil xhenxhefil. GBFN (lamtumirë tani për tani) x'.

Ai mohoi sulmin seksual dhe vrasjen e Amberit, por u dënua pas një gjyqi 13-ditor të bazuar në një kombinim të pamjeve të kamerave dhe provave të ADN-së, duke përfshirë xhaketën e tij të njollosur me gjak.

Connor tani përballet me një dënim të përjetshëm pasi u dënua për vrasje dhe tentativë përdhunimi. Corrigan u dënua për shkelje të paqes dhe përpjekje për të mposhtur skajet e drejtësisë. Ata do të burgosen në Livingston më 4 shtator./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH