Globi

Manjati rus, Roman Abramovich, apelon sanksionet e vendosur nga BE-ja

Shkruar nga Liberale
Manjati rus, Roman Abramovich, apelon sanksionet e vendosur nga BE-ja

Miliarderi rus Roman Abramovich do të apelojë kundër sanksioneve të Bashkimit Evropian të vendosura ndaj tij pas luftës në Ukrainë, duke argumentuar se kufizimet u vendosën thjesht sepse ai është një rus i njohur.

Pasi Presidenti Vladimir Putin urdhëroi dhjetëra mijëra trupa për të pushtuar Ukrainën më 24 shkurt, BE vendosi sanksione ndaj një sërë zyrtarësh dhe biznesmenësh rusë, ndërsa ngriu qindra miliarda dollarë në asete ruse.

Në mars të vitit 2022, BE e përshkroi Abramovich, tani 56 vjeç, si një "oligark me lidhje të ngushta me Vladimir Putinin", duke përfshirë "aksesin e privilegjuar" me shefin e Kremlinit, lidhje të cilat BE tha se e ndihmuan atë të ruante pasuritë e të dhënave të tij.

Abramovich apeloi kundër sanksioneve të BE-së më 25 maj 2022 dhe të enjten do të ketë një seancë dëgjimore për apelin e tij para Gjykatës së Përgjithshme të Bashkimit Evropian, tha një burim me njohuri për këtë çështje për Reuters.

Avokatët e tij do të argumentojnë se sanksionet e BE-së janë të pabaza dhe të vendosura thjesht sepse ai është një biznesmen i njohur rus, tha burimi.

Abramovich, i cili gjithashtu ka nënshtetësi izraelite, ishte një nga biznesmenët më të fuqishëm që fitoi pasuri të mëdha pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Sipas Forbes, pasuria e tij neto është 9.2 miliardë dollarë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH